Po trudnej walce z chorobą mają chwilę wytchnienia. Ten wyjazd jest dla nich ważny

2021.07.05 15:08
Jak co roku dzieci z domowego hospicjum i po chorobie nowotworowej wyjechały na kolonię. Wszystko dzięki Fundacji "Pomóż Im".
Po trudnej walce z chorobą mają chwilę wytchnienia. Ten wyjazd jest dla nich ważny
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Grupa 21 osób – dzieci z rodzin hospicyjnych i po chorobach onkologicznych wyjechały na kolonie do Wisły dzięki Fundacji "Pomóż Im". Tego typu wyjazdy są organizowane od lat, jedynie w ubiegłym roku, z powodu pandemii, kolonie były odwołane. W tym roku też wyjechała połowa uczestników ze względu na obostrzenia.

- Wyjazdy organizowane przez Fundację "Pomóż Im" to wspólne pokonywanie szlaków, poznawanie nowych miejsc, zabawa i relaks. Ale, przede wszystkim, to przebywanie w gronie osób, które doskonale rozumieją co oznacza poważna choroba w rodzinie – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im". - Uczestnicy naszych wyjazdów to dzieci po zakończonym leczeniu onkologicznym oraz rodzeństwo dzieci hospicyjnych. Obie grupy, mimo młodego wieku tak bardzo doświadczone przez los, jak nikt inny zasługują na dawkę pozytywnych emocji, regeneracji sił i mnóstwo atrakcji, które zaplanowaliśmy na ten czas – dodaje.

Warto też wspomnieć, że budżety rodzin dzieci hospicyjnych często są dość mocno nadszarpnięte z powodu środków wkładanych na leczenie. Dlatego nawet zdrowe rodzeństwo nie ma często możliwości udziału w wakacyjnych wyjazdach.

Dzieci wyjechały do Wisły

W tym roku dzieci będą przebywać w ośrodku Fundacji ING Dzieciom w Wiśle. Organizatorzy będą kładli na nacisk, by odpoczynek był bardzo aktywny, a uczestnicy wrócili do swoich domów nie tylko wypoczęci, ale i bogatsi w nowe doznania oraz umiejętności. Dlatego w ramach wyjazdu organizowane będą także spotkania np. z dietetykiem czy psychologiem.

- Liczę na dużo aktywności i czerpania z wyjazdu jak najwięcej. Prowadzone przez nas zajęcia będą połączeniem zabawy i nauki. Warsztaty z psychologiem, zajęcia z robotyki, zawody sportowe, zajęcia plastyczne i wiele innych… Na swoich warsztatach przedstawię natomiast zasady zdrowego odżywiania, pokażę jak czytać etykiety produktów, nauczę dokonywać lepszych wyborów. Następnie zrobimy wspólnie koktajl zdrowia i owsiankę mocy – mówi Dominika Chimkowska, dietetyk i koordynator wolontariatu w Fundacji "Pomóż Im", która będzie jedną z opiekunek podczas wyjazdu.

Dzieciaki podczas kolonii wezmą także udział w wyjazdach krajoznawczych, odwiedzą m.in. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, skocznię w Wiśle czy Galerię Trofeów Adama Małysza.

Kolonie potrwają do 16 lipca, mali uczestnicy i ich rodziny nie ponoszą żadnych kosztów wyjazdu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1529 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39