Pobierasz podwójne świadczenie? Musisz złożyć wniosek, jeśli nie chcesz zwracać podatku

2021.12.22 10:04
Do końca roku trzeba złożyć wniosek do ZUS, jeśli pobieramy podwójne świadczenie. W innym przypadku będzie trzeba zwrócić podatek.
Pobierasz podwójne świadczenie? Musisz złożyć wniosek, jeśli nie chcesz zwracać podatku
Fot: pixabay.com

Do końca grudnia wszyscy, którzy dostają jednocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, czy osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, osiągające dochody z pracy i z renty rodzinnej muszą złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. To bardzo ważne,, by w rozliczeniu podatku za przyszły rok nie powstała niedopłata wynosząca 5 100 zł.

Każdy organ rentowy, także i Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu obniża zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszenia. Warto wiedzieć, że podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w ciągu całego roku. Jeśli więc pomnożymy kwotę 425 zł miesięcznie przez 12 miesięcy, maksymalnie wychodzi 5100 zł.

Jeśli dana osoba pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł, którą trzeba będzie zwrócić do Urzędu Skarbowego.

- Aby tego uniknąć, można złożyć w jednej instytucji albo ZUS (druk EPD-18), albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym świadczeniu nie będzie stosowana ulga, świadczenie będzie co prawda niższe o 425 zł, ale nie trzeba będzie zwracać pieniędzy do Urzędu Skarbowego – tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku, osoba taka powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS lub oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka – dodaje rzeczniczka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1724 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39