Pociągiem na ferie zimowe. Sprawdź najlepsze trasy i zapłać mniej za bilet

2024.01.19 08:14
W ciągu dwóch tygodni młodzież będzie miała okazję na zasłużony odpoczynek. To dobry czas na podróżowanie - pociągami można dojechać do najróżniejszych miejscowości.
Pociągiem na ferie zimowe. Sprawdź najlepsze trasy i zapłać mniej za bilet
Fot: pexels.com

Styczeń i luty to czas ferii zimowych. Uczniowie z województwa podlaskiego (wraz z uczniami z województwa warmińsko-mazurskiego) odpoczywają od szkoły w terminie od 22 stycznia do 4 lutego. PKP Intercity oraz Polregio przygotowało dla nich specjalne oferty.

PKP INTERCITY

Ciekawe kierunki pociągów PKP Intercity

Mieszkańcy Białegostoku, a także Augustowa i Suwałk, dzięki skomunikowaniu IC Hańcza z pociągiem kolei litewskich, w trakcie ferii mogą odwiedzić Wilno albo Kowno. Co najważniejsze, składy są podstawiane na ten sam peron, ułatwiając w ten sposób pasażerom przejście między pociągami. Dodatkowo podróż, mimo że z przesiadką, odbywa się na jednym bilecie.

Jeśli Podlasianie wolą spędzić ferie w kraju, to Hańczą dojadą do Krakowa, a dzięki składowi IC Nałkowska dostaną się też między innymi do Wrocławia, Częstochowy i Warszawy. Natomiast wsiadając w IC Pilecki, pojadą na Pogórze Śląskie do Bielsko-Białej, która jest położona u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Dojazd na Dolny Śląsk, przez Warszawę, Łódź i Kalisz, zapewnia IC Fredro i IC Baczyński.

Pociągiem IC Podlasiak mieszkańcy między innymi Suwałk, Augustowa i Białegostoku dojadą także do Warszawy, Poznania, Szczecina i Świnoujścia.

Dodatkowo wraz z wejściem 10 grudnia rocznego rozkładu jazdy (sprawdź: Nowy rozkład PKP. Do Warszawy pojedziemy szybciej ZMIANY) spółka wzmocniła kursujące pociągi ponad 70 wagonami i 9 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Ponadto w razie potrzeb i możliwości technicznych PKP Intercity będzie wzmacniać kolejne pociągi dodatkowymi wagonami.

Podróżuj taniej - skorzystaj z ofert promocyjnych i ulg ustawowych

Planując podróż na ferie zimowe, można skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC.

- Aby pobrać bilet z wybraną ofertą, wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób, a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu. Wówczas wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej - informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

I dodaje:
- Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych honorowana jest Karta Dużej Rodziny, która daje 30% rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat, do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, na przykład dowód osobisty.

Co ważne, dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% - na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

Pociągi


POLREGIO

Dwie trasy szczególnie polecane

Kolejny przewoźnik - Polregio - jak co roku oferuje kilkadziesiąt połączeń, które pozwalają skorzystać z wielu zimowych atrakcji turystycznych. Mowa zwłaszcza o dwóch trasach: Białystok – Augustów – Suwałki oraz Białystok – Hajnówka, dzięki której można dotrzeć do Białowieskiego Parku Narodowego. To wspaniała okazja do wypatrzenia w lesie żubrów, które robią niesamowite wrażenie, szczególnie na dzieciach.

Liczne szlaki piesze oraz rowerowe w Puszczy Augustowskiej i w okolicach Hajnówki zimą zamieniają się w znakomite trasy narciarskie. Natomiast z Suwałk łatwo dostać się do jedynego w północno-wschodniej części Podlasia kompleksu sportowego Szelment z wyciągiem narciarskim i ośmioma trasami zjazdowymi.

Specjalne oferty – bilety tygodniowe i weekendowe

W czasie ferii można będzie podróżować bez ograniczeń po całej Polsce, kupując bilety w mobilnej aplikacji mPOLREGIO, w automatach biletowych lub videomatach, na stronie internetowej przewoźnika, u obsługi pociągu oraz w kasach biletowych.

- Na dwa tygodnie przerwy zimowej ponownie oferujemy Bilety tygodniowe na ferie, które w podobnej formule proponowaliśmy pasażerom także latem i cieszyły się one ogromną popularnością wśród podróżnych – były najchętniej kupowanym produktem - informuje Renata Gerasimiuk z Podlaskiego Zakładu Polregio S.A.

Bilet tygodniowy na ferie w tańszej wersji kosztuje 109 złotych i obejmuje wszystkie pociągi REGIO. Bilet za 129 złotych zapewnia z kolei przejazdy pociągami REGIO oraz Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Arrivy. Sprzedaż biletów z tej oferty potrwa przez całe ferie zimowe, czyli do 25 lutego (nie obejmuje województwa pomorskiego i dolnośląskiego).

Niezależnie od ferii przez cały czas są dostępne bilety weekendowe, które pozwalają odwiedzać ulubione miejsca w całej Polsce. Mini bilet turystyczny kosztuje 47 złotych i pozwala podróżować bez limitu pociągami REGIO od piątku od godziny 18.00 do poniedziałku do godziny 6.00. Bilet turystyczny, dostępny w cenie 58 złotych, umożliwia nieograniczone podróże pociągami w tym samym przedziale czasowym co wyżej. Bilet jest honorowany w pociągach REGIO (za wyjątkiem pociągów specjalnych) oraz pociągach osobowych Arrivy RP, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich (z wyjątkiem odcinka Kraków Olszanica – Kraków Lotnisko – Kraków Olszanica), jak również Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (z wyjątkiem pociągów kategorii ŁKA Sprinter).

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39