Poczta Polska ostrzega przed nowymi kampaniami phishingowymi

2022.11.01 11:24
Ostatnimi czasy pojawiły się także fałszywe reklamy na portalach społecznościowych wraz z linkami do domen, gdzie rzekomo prowadzona jest po okazyjnych cenach sprzedaż nieodebranych przez adresatów przesyłek, nadanych Pocztą Polską.
Poczta Polska ostrzega przed nowymi kampaniami phishingowymi
Fot: Pixabay

Pocztowy zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie – CERT Poczta Polska ostrzega przed pojawiającymi się domenami, które podszywają się pod spółkę. Konstrukcje oraz adresy fałszywych stron są wizualnie zbliżone do oficjalnej witryny poczty. Fałszywe domeny często zawierają np. literówkę w nazwie poczty, w załączonym do wiadomości odnośniku.

W przypadku otrzymania wiadomości e-mail czy sms, zawierających linki wskazujące na oszustwo, szczególnie te łudząco przypominające adres jedynej oficjalnej domeny Poczty Polskiej, należy poinformować zespoł cyberbezpieczeństwa Poczty Polskiej pod adresem incydent@poczta-polska.pl.

– Poczta Polska to marka znana i kojarzona przez niemalże wszystkich Polaków. Wielu z nas na co dzień korzysta z usług narodowego operatora, oczekując na list lub paczkę. Fakt ten próbują wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości, podszywające się pod Pocztę. Nim klikniemy w odnośnik, upewnijmy się, że nie budzi on naszych podejrzeń i zastrzeżeń – zarówno co do formy, jak i treści. Pamiętajmy także, że Poczta nigdy nie prosi o dosłanie pieniędzy czy danych osobowych przez wiadomości elektroniczne – zaznacza Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Ostatnimi czasy pojawiły się także fałszywe reklamy na portalach społecznościowych wraz z linkami do domen, gdzie rzekomo prowadzona jest po okazyjnych cenach sprzedaż nieodebranych przez adresatów przesyłek, nadanych Pocztą Polską. Spółka nie prowadzi tego typu działalności, a kliknięcie w odnośnik na takiej stronie może poskutkować ściągnięciem złośliwego oprogramowania lub próbą wyłudzenia danych czy środków pieniężnych.

Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, ochronić swoje dane i majątek, uważnie czytaj adresy stron przesyłanych zarówno w mailach jak i SMS’em. Ponadto nie klikaj w odnośniki otrzymane od nieznanych nadawców i nigdy nie odpowiadaj na żądania podania danych personalnych, haseł i/lub loginów do kont. Uważaj na błędy w treściach odnośników (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takie znajdziesz, prawdopodobnie jest do oszustwo. Niektóre linki dołączone do wiadomości od nieznanych nadawców mogą instalować niechciane złośliwe oprogramowanie. Warto używać oprogramowania antywirusowego - sprawdzaj jego aktualność i instaluj aktualizacje oraz skanuj regularnie komputer. Na koniec regularnie zmieniaj hasła i dbaj o ich odpowiednią "siłę" nie używając haseł typu: 12345, imię, data urodzenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

864 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39