Podlascy krezusi są jednymi z najbiedniejszych w skali kraju

2016.12.11 12:07
Z badania rynku dóbr luksusowych w Polsce przeprowadzonego przez KPMG wynika, że podlascy bogacze są jednocześnie jednymi z najbiedniejszych, kiedy porówna się ich z rokefelerami z innych województw.
Podlascy krezusi są jednymi z najbiedniejszych w skali kraju
Fot: pixabay.com

W tym roku pierwszy raz w historii liczba bardzo majętnych (czyli osiągających roczny dochód brutto przekraczający 85 tys. zł) osób mieszkających w naszym kraju przekroczy 1 mln.

Istotne jest to, że ilość zamożnych i bogatych Polaków, a także ich dochody, są znacznie zróżnicowane regionalnie. Największa liczba takich podatników, bo aż ponad ćwierć miliona osób, rozliczyła swoje dochody za 2015 r. w woj. mazowieckim (287 tys.). Na drugim miejscu znalazło się woj. śląskie, w którym zamożnych i bogatych osób było blisko trzy razy mniej (104 tys.). Trzecie miejsce zajęło zaś woj. dolnośląskie (86 tys.).

Podlaskie jest daleko w tyle, ale trzeba przyznać, że nie na samym końcu. W 2015 r. mieliśmy w regionie 19 tys. zamożnych i bogatych osób (jest to wzrost o 1 tys. w porównaniu do 2014 r.). Ich łączny dochód wyniósł rok temu prawie 4,5 mln zł (o ok. 0,5 mln więcej w stosunku do 2014 r.) Niższy wynik niż nasz, zarówno w odniesieniu do liczby bogaczy, jak i ich majątku, mają woj. świętokrzyskie (18 tys. bogaczy, niecałe 4 mln zł majątku), opolskie (17 tys. osób i również niecałe 4 mln zł) oraz lubuskie (niemalże identyczny wynik jak świętokrzyskie).

Po uśrednieniu dochody przeciętnego zamożnego lub bogatego Polaka wynoszą 18 tys. zł brutto, co stanowi ponad cztery średnie krajowe wynagrodzenia.

- Według prognoz, najbliższe lata zapowiadają się obiecująco zarówno pod względem wzrostu liczby osób zamożnych i bogatych, jak i łącznego dochodu, którym dysponują. Prognozujemy, że w 2019 r. w Polsce będzie mieszkać blisko 1,3 mln osób zamożnych i bogatych, a ich dochód netto sięgnie około 220 mld zł. Warto jednak podkreślić, że dane te dotyczą wciąż stosunkowo niewielkiej części naszego społeczeństwa stanowiącej obecnie ok. 3% ogółu - mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Dane pochodzą z siódmej edycji badania rynku dóbr luksusowych w Polsce, przeprowadzonego przez KPMG - międzynarodową sieć firm audytorsko-doradczych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1253 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39