Podlascy przedsiębiorcy odrabiają straty po zniesieniu embarga na warzywa

2011.08.23 00:00
Ukraina zniosła tymczasowy zakaz przywozu warzyw z państw Unii Europejskiej dotyczący m.in. ziemniaków, pomidorów, kapusty, cebuli, marchwi, buraków, ogórków i roślin strączkowych. Podobne ograniczenia cofnęła niedawno również Rosja. Podlascy rolnicy i przewoźnicy powoli odrabiają straty.
Podlascy przedsiębiorcy odrabiają straty po zniesieniu embarga na warzywa
Fot: sxc.hu

Ograniczenia wprowadzone przez Ukrainę trwały ponad miesiąc. Obejmowały rośliny, których nie przebadano na obecność szczepu bakterii E.coli. Nasz wschodni sąsiad postąpił podobnie jak Rosja, która embargo na warzywa z UE nałożyła na początku czerwca. Po cofnięciu ograniczeń, wprowadzonych przez Rosję i Ukrainę, straty liczą rolnicy i krajowi przewoźnicy, w tym z Podlasia.

Decyzję Ukrainy polscy rolnicy i przewoźnicy przyjęli z dużą ulgą. O ile jednak działania strony ukraińskiej były w ostatnich latach przewidywalne dla polskiego biznesu, o tyle nie można tego samego powiedzieć o stronie rosyjskiej.

- Polityka rosyjskiego rządu jest bardzo niekorzystna dla firm transportowych. Nie pierwszy raz nasi klienci ponieśli finansowe straty z powodu embarga na polskie produkty - mówi Ramunas Vaskevicius, prezes Transit Card International Polska, firmy zajmującej się kompleksową obsługą przewoźników jeżdżących na wschód.

Po zniesieniu embarga sytuacja zaczęła się poprawiać i firmy transportowe oraz rolnicy powoli odrabiają straty. Jednak dalej jest wiele barier formalnych i prawnych w transporcie drogowym pomiędzy Europą, a Rosją. Przewoźnicy liczą na wsparcie rządu i wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych.

W ubiegłym roku wartość eksportowanych świeżych warzyw do Rosji wyniosła ok. 75,8 mln euro, a do
Ukrainy 23,2 mln euro.

E.S.

1329 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39