Podlascy rolnicy dziękują posłowi. Wybrali się pod jego dom

2020.10.26 16:00
PSL od samego początku jest przeciwny Ustawie o ochronie zwierząt tzw. piątce Kaczyńskiego. Podlascy rolnicy udali się pod dom posła Stefana Krajewskiego, aby podziękować mu za wspieranie polskiej wsi. Obrady Sejmu dot. ustawy odbędą się już we wtorek (27.10).
Podlascy rolnicy dziękują posłowi. Wybrali się pod jego dom
Fot: mat. prasowe

Rolnicy dziękują

W niedzielę (25.10) rolnicy z województwa podlaskiego, wybrali się pod dom posła z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) z banerem "Tu mieszka Poseł Stefan Krajewski, który broni polskich rolników. Dziękujemy!".

Jest to odwrotna sytuacja do banerów z napisami: "Tu mieszka poseł, zdrajca polskiej wsi" - które rolnicy pozostawiają pod domami posłów popierających ustawę o ochronie zwierząt m.in. Jacka Boguckiego czy Grzegorza Wojciechowskiego.

"Słowa wsparcia i podziękowania, za moją ostatnią aktywność poselską, dążącą do zablokowania PiS, które niszczy rolnictwo i wieś, potwierdziły, że moja służba ma sens. Chciałbym zapewnić, że jako osoba od urodzenia związana i od wielu lat pracująca na rzecz polskiego rolnictwa, zawsze będę bronił Waszej ciężkiej pracy i możliwości uczciwego gospodarowania" - pisze w liście do rolników poseł Stefan Krajewski.

PSL od samego początku jest przeciwny ustawie o ochronie zwierząt. Zobacz więcej: PSL przeciwko Piątce Kaczyńskiego.

Dla dobra wsi

Podczas spotkania, rolnicy podziękowali Stefanowi Krajewskiemu za to, że broni spraw polskiego rolnictwa przed zapisami tzw. Piątki Kaczyńskiego. W rozmowie z rolnikami, poseł zadeklarował dalsze działania na rzecz polskiej wsi.

W liście skierowanych do nich zaznaczył, że rolnicy mają niezbywalne prawa do godnego życia, tak samo jak inne grupy zawodowe.

„Codziennie korzystacie z tego prawa, pracując na lepszy los Wasz i Waszych rodzin. [...] Wiem, jak ciężka jest to praca i jak trudne są warunki, w jakich funkcjonujecie. Dlatego jestem i będę z Wami w przekonaniu, że żadnej władzy nie wolno utrudniać Wam życia” - kontynuował w liście poseł na Sejm RP.

Wiele poprawek nad ustawą

"Piątka dla zwierząt" to ustawa zakazująca m.in. hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w cyrkach czy ograniczająca ubój rytualny.

Ustawa została zaakceptowana przez Sejm i trafiła do Senatu – który zaproponował ponad 30 poprawek do nowelizacji. Wśród przyjętych jest np. wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego, uboju drobiu oraz wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów o zakazie hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dotyczących uboju rytualnego.

Senat ponownie odesłał ustawę o ochronie zwierząt pod obrady Sejmu, które mają się odbyć we wtorek (27.10).

Pomimo, że nadal nie wiadomo czy Sejm zaakceptuje poprawki czy je odrzuci - Agrounia (jeden z podmiotów organizujących ogólnopolskie strajki rolników) już zapowiedziała kolejne blokowanie dróg. W Warszawie w środę (29.10) na ulice miasta mają wjechać rolnicy z całej Polski samochodami osobowymi, które będą spowalniać i blokować ruch.

Miliardowe dofinansowania dla rolników

Jak informuje, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) w pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (czyli m.in. płatności do powierzchni upraw) przekazała już ponad 3 mld zł dla 475 tys. rolników. W sumie ma do nich trafić ok. 15,5 mld zł.

W tegorocznej kampanii aż 1,3 mln rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich. Zaliczki są wypłacane na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70%, a w przypadku płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – 85%.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1242 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39