Podlascy wziężniowie chętnie się szczepią przeciw COVID-19

2021.09.22 12:51
Większość osadzonych w podlaskich jednostkach penitencjarnych jest zaszczepiona. Plusem jest z pewnością to, że akcja szczepień jest prowadzona na miejscu.
Podlascy wziężniowie chętnie się szczepią przeciw COVID-19
Fot: Podlaska Służba Więzienna

Większość więźniów już się zaszczepiła przeciw COVID-19

Aż 77% osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych w województwie podlaskim jest w pełni zaszczepionych. To znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa wśród osób przebywających na wolności. Są placówki, w których zaszczepionych jest ponad 86% więźniów.

Szczepienia w jednostkach penitencjarnych w naszym regionie odbywają się od lutego bieżącego roku. Zasady obowiązują podobne, jak w przypadku pozostałej części społeczeństwa – szczepienia odbywały się wedle roczników i preparatami rekomendowanymi wówczas przez Ministerstwo Zdrowia. Obecnie osadzeni są szczepieni jednodawkowym preparatem firmy Johnson$Johnson. Na początku szczepienia odbywały się poza placówkami, od czerwca skazani nie są już wożeni do zewnętrznych placówek medycznych, wszystko odbywa się na miejscu.

- Dzięki wglądowi w ogólnopolski system elektroniczny, jesteśmy w stanie szybko zweryfikować, którzy skazani są już zaszczepieni a którzy nie. W naszych placówkach nieustannie trwa akcja promująca przyjmowanie szczepionek przeciwko koronawirusowi a skazani dość chętnie korzystają z możliwości zaszczepienia. W białostockim zakładzie karnym ponad 85% skazanych jest już w pełni zaszczepionych. W dużej większości podejmują zatrudnienie na terenie więzienia jak też poza murami jednostki. Duży odsetek zaszczepionych jest tu kluczowy dla podtrzymania wysokiego wskaźnika zatrudnienia skazanych, zwłaszcza tych pracujących w firmach prywatnych na zewnątrz więzienia. Obecnie co piąty skazany wychodzi do pracy na zewnątrz zakładu karnego – informuje mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Warto podkreślić, że skazanym szczególnie zależy na możliwości pracy poza murami więzienia. Wielu z nich korzysta z możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji i uczestniczy w organizowanych na terenie zakładów kursów.

W białostockim zakładzie karnym nie było przypadków zachorowań na koronawirusa

Przestrzeganie wszelkich zasad ostrożności i reżim sanitarny sprawiły, że w białostockim zakładzie karnym nie było przypadku zachorowań na COVID-19 wśród skazanych. Funkcjonariuszom Służby Więziennej zależy na przyjmowaniu szczepionek wśród osadzonych, bowiem takie miejsca jak zakład karny czy areszt śledczy jest szczególnie narażone na szybki wzrost zachorowań.

W białostockim okręgu Służby Więziennej jest w sumie siedem jednostek penitencjarnych. Cztery zakłady karne w: Białymstoku, Czerwonym Borze, Grądach Woniecko, Przytułach Starych, oraz trzy areszty śledcze w: Białymstoku, Hajnówce i Suwałkach. Przebywa w nich ponad 3500 osadzonych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1549 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39