Podlasie gospodarzem Konwentu Marszałków Województw RP

2013.02.14 00:00
Podział budżetu w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej, transport, kolej oraz sieć szerokopasmowa. O tym dyskutować będą goście Konwentu Marszałków Województw Rzeczpospolitej, który odbędzie się 19 i 20 lutego w Białowieży.
Podlasie gospodarzem Konwentu Marszałków Województw RP
Fot: wrotapodlasia.pl
Pierwsze spotkanie w ramach Konwentu odbędzie się w Hotelu Żubrówka w Białowieży

Na specjalnej konferencji marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański przedstawił plan zbliżającego się Konwentu Marszałków Województw Rzeczpospolitej, której gospodarzem jest w tym roku województwo podlaskie.

W ramach konwentu odbędą się 3 spotkania, z którego pierwsze zaplanowane jest na 19 i 20 lutego w Białowieży. Konwent ugości ponad 100 przedstawicieli władz na szczeblu wojewódzkim i krajowym, w tym m.in. 9 marszałków województw, minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską, marszałka senatu Bogdana Borusowicza, senatora Włodzimierza Cimoszewicza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Małgorzatę Olszewską oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalenę Gaj.

Jak ujawnił marszałek, najważniejszym zagadnieniem będzie algorytm podziału środków z budżetu w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Ponadto na konwencie zostaną poruszone kwestie transportu, sieci szerokopasmowych, kolei, a także najbardziej nas interesujące zagadnienia związane z Programem Operacyjnym Polski Wschodniej.

Marszałek Dworzański zdradził, że po konwencie planuje zwołanie spotkania miast Polski Wschodniej, na którym chciałby omówić kwestię bliższej współpracy.

Kolejne spotkanie w ramach konwentu zaplanowane jest na 24-26 kwietnia w Białymstoku, które urząd marszałkowski chce połączyć z obchodami 500-lecia istnienia województwa podlaskiego, rozstrzygnięciem konkursu Podlaska Marka Roku oraz targami samorządowymi. Ostatni zjazd ma odbyć się 12-16 czerwca w Augustowie.

Marszałek podkreślił, że podczas konwentu pragnie poruszyć kwestię administrowania programem rozwoju dla Polski Wschodniej, o którym w jego opinii powinny decydować władze regionalne. Obecnie opracowywanie programu oraz zarządzanie nim odbywa się na szczeblu centralnym.

Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl

1078 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39