Podlaska policja ma nowoczesny skaner. Pomoże w pracy na miejscu katastrof czy zabójstw

2022.09.06 10:41
Policyjni technicy z garnizonu podlaskiego otrzymali najnowocześniejsze urządzenie do pracy na miejscu katastrof, zabójstw czy innych zdarzeń o charakterze kryminalnym. Skaner przeznaczony do laserowego skanowania w technologii 3D kosztował niemal 500 tys. zł.
Podlaska policja ma nowoczesny skaner. Pomoże w pracy na miejscu katastrof czy zabójstw
Fot: Podlaska Policja

Policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odebrali Skaner Z+F IMAGER 5016, który jest przeznaczony do skanowania laserowego w najnowocześniejszej technologii 3D.

- Skaner wykorzystywany będzie w kryminalistyce śledczej czy przy zdarzeniach drogowych, szczególnie do trójwymiarowego obrazowania miejsc. Poprzez jakość odczytów, wyniki pracy urządzenia mogą zostać wykorzystywane jako niepodważalny dowód w sądowym postępowaniu. W zależności od preferencji oraz rodzaju analizowanego otoczenia, sprzęt w kilka minut potrafi stworzyć obraz 3D, podając jego bryłę, temperaturę, rzeczywistą skalę oraz przedstawiając wszystkie przedmioty znajdujące się w badanym obszarze - informuje podlaska policja.

Policjanci będą mogli także korzystać z kamery termowizyjnej działającej w podczerwieni.

Dostawa tak zaawansowanego sprzętu, którego wartość opiewa na kwotę niemal 464 tys. zł, była możliwa w ramach zawartej przez KWP w Białymstoku umowy z Komisją Europejską, na dostawę sprzętu w ramach projektu pn. "Wzmocnienie metod wykrywczych mających na celu skuteczne zwalczanie przestępstw naruszających interesy finansowe Unii Europejskiej" – Program HERCULE III 2014-2020.

- Policyjni technicy wykorzystywali taki skaner w dokumentowaniu zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - dodaje policja.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

999 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39