Podlaski Klub Biznesu domaga się lotniska na Krywalanch. Apeluje do władz

2021.05.05 18:06
Członkowie Podlaskiego Klubu Biznesu wystosowali apel do władz wojewódzkich oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uważają, że brak lotniska hamuje rozwój miasta i utrudnia powstanie nowych miejsc pracy.
Podlaski Klub Biznesu domaga się lotniska na Krywalanch. Apeluje do władz
Fot: Malwina Witkowska
Lotnisko Krywalny, wrzesień 2020 r.

Podlaski Klub Biznesu od początku popiera pomysł stworzenia lotniska na Krywlanach. We wrześniu ubiegłego roku, prezes Wojciech Strzałkowski mówił: "Lotnisko jest niezbędnym elementem rozwoju miasta i regionu. Trudno sobie wyobrazić dzisiaj metropolię bez lotniska".

Teraz członkowie klubu apelują do władz województwa i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku o merytoryczne wsparcie oraz dialog w rozwiązaniu problemu uruchomienie pasa startowego na Krywlanach.

"Brak lotniska hamuje rozwój naszego miasta i regionu. Utrudnia powstawanie nowych miejsc pracy, rozwój przedsiębiorczości oraz zakładanie nowych firm z kapitałem krajowym i zagranicznym. Brak dostępności transportowo-lotniczej ma negatywny wpływ nie tylko na lokalna gospodarkę, ale także ogranicza rozwój osobisty, zawodowo-menedżerski i turystyczny" - czytamy w apelu.

Członkowie Podlaskiego Klubu Biznesu uważają, że pod tym względem Białystok jest niechlubnym wyjątkiem w skali całego kraju, a brak lotniska utrudnia pozyskanie kontrahentów z kraju i z zagranicy, którzy chcieli prowadzić tu interesy.

"Brak porozumienia i wsparcia Regionalnej Dyrekcji Lasów w Białymstoku i władz województwa podlaskiego w sprawie usunięcia przeszkód lotniczych stanowi poważny problem do rozwiązania. Uruchomienie pasa startowego na Krywlanach może zmienić ten fatalny stan i stworzyć możliwości rozwoju, jakie mają mieszkańcy innych miast Polski" - podsumowują.

Jednak, aby pas startowy był w pełni dostępny muszą zostać usunięte przeszkody lotnicze, czyli 14,5 tys. drzew w Lesie Solnickim. Sprzeciwiają się temu społecznicy oraz Nadleśnictwo Dojlidy, a sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Pismo zostało skierowane m.in. do wojewody Bohdana Paszkowskiego, marszałka Artura Kosickiego, starosty białostockiego Jana Perkowskiego oraz dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzeja Nowaka. Apel podpisał prezes Podlaskiego Klubu Biznesu Wojciech Strzałkowski, wiceprezes Ryszard Iwaszkiewicz i przewodniczący Konwentu Podlaskiego Klubu Biznesu Stanisław Łuniewski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1570 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39