Podlaski NFZ zachęca kobiety do bezpłatnych badań cytologicznych

2014.05.23 00:00
Z okazji nadchodzącego Dnia Matki Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca kobiety do badań cytologicznych.
Podlaski NFZ zachęca kobiety do bezpłatnych badań cytologicznych
Fot: ŁW

To już ósma edycja akcji pod hasłem "Mamo, jesteś potrzebna". Tak, jak w latach poprzednich do przedszkoli w naszym regionie trafią specjalne laurki, które dzieci pokolorują, a następnie wręczą swoim mamom. Na kartkach są zawarte informacje o konieczności regularnego wykonywania badań w kierunku raka szyjki macicy. Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygotował łącznie 20 tys. laurek. Trafią one do dzieci w Białymstoku, Suwałkach, Choroszczy, czy Łomży.

Badania cytologiczne są bardzo ważne dla kobiet. Pozwalają one na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium. Dzięki temu podjęte leczenie jest o wiele skuteczniejsze.

Każdego roku w naszym kraju rak szyjki macicy jest wykrywany u 4 tys. kobiet. Połowa z nich niestety umiera. Badania cytologiczne są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i mogą z nich skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata. Badania można wykonać bezpłatnie w każdym gabinecie ginekologicznym, który posiada podpisaną umowę z Podlaskim NFZ-tem.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1465 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39