Podlaski PiS o Funduszu Odbudowy: "Cieszy nas postawa Lewicy"

2021.04.28 16:44
W środę (28.04) na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku stanęły dwa szyldy promujące rządową kampanię "Liczy się Polska". Wiceminister Dariusz Piontkowski ma nadzieję, że parlamentarzyści w szybkim tempie ratyfikują ustawę dotyczącą Funduszu Odbudowy.
Podlaski PiS o Funduszu Odbudowy: "Cieszy nas postawa Lewicy"
Fot: Malwina Witkowska

Historyczna kwota i wsparcie Lewicy

Rekordowa kwota środków unijnych - 770 mld zł ma trafić do Polski w ramach Funduszu Odbudowy.

- Jest to projekt, który pozwoli na absorpcję gigantycznych środków na potrzeby naszej gospodarki, życia społecznego, na potrzeby Polaków, na potrzeby wychodzenia z kłopotów, które wiążą się z przeżywaną przez nas wszystkich pandemią – rozpoczął Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Przez spory w Zjednoczonej Prawicy, Prawo i Sprawiedliwość szukało wsparcia w opozycji by przegłosować ustawę o przyjęciu Funduszu Odbudowy. Klub Lewicy zgodził się zagłosować razem z PiS-em, ale postawił warunki, m.in.: 30% Funduszu dla samorządów, 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych i 300 mln euro na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej, co zostało zaakceptowane przez premiera.

- Cieszy nas postawa przynajmniej jednego z klubów parlamentarnych, który ponad podziałami politycznymi chciał porozmawiać o meritum sprawy i ustaliliśmy, że akurat w tej sprawie będziemy wspólnie głosowali. Nie oznacza to, że będziemy chcieli zawiązać koalicję, ale w tej jednej sprawie udało się nam porozumieć - zaznaczył wiceminister.

Warto podkreślić, że w latach 2014 i 2008 podobne ustawy o ratyfikacji środków europejskich były podejmowane przez polski parlament niemal jednogłośnie.

Środki na pomoc przedsiębiorcom

- Premier wielokrotnie o tym mówił, że dzięki środkom będziemy mogli pomóc polskim przedsiębiorcom stanąć szybko na nogi, otrzymać efekt szybkiego rozwoju gospodarczego - mówił wiceminister. - Te wszystkie działania będą możliwe jeżeli polski parlament w szybkim tempie ratyfikuje ustawę. Zgodnie z prawem wszystkie kraje europejskie muszą ratyfikować to porozumienie, aby mogło wejść w życie - dodał.

Dlatego prowadzona jest rządowa kampania "Liczy się Polska", która ma wzmocnić cały proces ratyfikacji jako zadania ponad podziałami.

- Stąd też apel do wszystkich parlamentarzystów, abyśmy odrzucili szyldy partyjne i poparli tę kwotę, którą wynegocjował premier i wsparli Polskę w przygotowaniu do budowania jeszcze większej odporności na przyszłość. Trudno się spodziewać różnych kataklizmów, a ten program daje nam możliwość przygotowania się na trudne czasy - powiedział senator PiS, Mariusz Gromko.

Fundusze dla naszego regionu

- Nie jestem parlamentarzystą, jestem przedstawicielem administracji rządowej i mam świadomość, że dzięki wysiłkom polskiego rządu stoimy przed olbrzymią, historyczną szansą - podkreślał wojewoda, Bohdan Paszkowski.

W województwie podlaskim w ostatnich latach zostało zrealizowanych kilkanaście inwestycji i programów na łączną kwotę ponad 40 mld zł, z czego ponad połowa to środki unijne.

- Warto wspomnieć, że ta ustawa pozwoli na wydatkowanie i przekazanie ogromnych środków także do naszego województwa. Ta ustawa i Krajowy Plan Odbudowy były konsultowane ze środowiskami samorządowymi, także z marszałkami województw - poinformował Dariusz Piontkowski.

"Gdyby nie pandemia, bylibyśmy w innym miejscu"

- Jako marszałek województwa polskiego, ale też w imieniu całego zarządu i wszystkich mieszkańców naszego województwa, chcę zaapelować do wszystkich parlamentarzystów, którzy się wahają jaką decyzję podjąć podczas ratyfikowania tej ustawy. Te środki są nam niezbędne, a nawet konieczne do tego, żebyśmy wrócili na tą szybką ścieżką wzrostu gospodarczego, jaki był przed pandemią. Gdyby nie pandemia, bylibyśmy dzisiaj w innym miejscu. Region rozwijał się prężnie, rozwijał się szybko, bezrobocie malało, a zasób mieszkańców był coraz większy - twierdził marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki.

Dodał, że ze środków unijnych udało się m.in. utworzyć linię kolejową Kuźnica Białostocka-Sokółka za 250 mln zł, Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży USK za 40 mln zł czy węzeł Porosły w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1498 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39