Podlaskie drogi do remontów. Samorządy dostały na nie 76 mln zł

2023.07.24 19:39
W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, podlaskie samorządy przeprowadzą 101 inwestycji za ponad 76,1 mln zł.
Podlaskie drogi do remontów. Samorządy dostały na nie 76 mln zł
Fot: PUW

Wielomilionowe wsparcie

Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, zatwierdził listy zadań remontowych na drogach powiatowych i gminnych, które otrzymają dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na rok 2023. To ogromna szansa na poprawę infrastruktury lokalnej, ponieważ środki te zostaną przeznaczone wyłącznie na remont dróg.

- Ten rok to dobry czas dla podlaskich samorządów, bo liczba programów, z których mogą korzystać i rozwijać swoją działalność inwestycyjną, jest bardzo duża - powiedział Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - Od 2019 roku (łącznie z obecnym) do gmin i powiatów z naszego regionu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiło już ponad 1,2 mld zł, a teraz mamy dodatkowe środki tylko na remonty. Cieszę się, że alokacja dla naszego województwa została na ten cel zwiększona z 74 na ponad 76,1 mln zł - dodał.

Dzięki temu wsparciu, planowany jest remont około 115 km dróg w województwie podlaskim, co jest ogromnym krokiem naprzód dla lokalnej społeczności. Z tego, 55 km dróg to powiatowe arterie, które zostaną poddane renowacji, oraz prawie 60 km to drogi gminne, które również przejdą remont.

Dofinansowanie trafi do 67 zadań związanych z drogami gminnymi, co przełoży się na łączną kwotę 38,7 mln zł. To znacząca pomoc dla mniejszych samorządów, które często mają ograniczone budżety na tego typu inwestycje. Ponadto na 34 projekty związane z drogami powiatowymi zostanie przeznaczonych ponad 37,4 mln zł, co pozwoli na przyspieszenie prac naprawczych.

Ponad 8 mln zł dla powiatu białostockiego

Jednym z największych beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i edycji remontowej jest powiat białostocki, który otrzymał ponad 8,3 mln zł na 5 zadań.

- Takich pieniędzy na remonty powiaty, tak samo jak gminy, nigdy nie miały. Dziękujemy za wysłuchanie też naszych sugestii, że nie każdą drogę trzeba przebudowywać, czasem wystarczy tylko remont. Tak zrobimy na ulicach Kościelnej i Piłsudskiego, odcinkach o łącznej długości ponad 2 km. Gdybyśmy mieli je przebudować to nie wystarczyłoby 5 mln zł, a trzeba by było mieć 15 - podkreślał starosta białostocki Jan Perkowski.

Gmina Juchnowiec Kościelny dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 1,1 mln zł wyremontuje dwie drogi: w Wólce i ulicę Szkolną w Juchnowcu Górnym. Ponad 2,1 mln zł trafi do Gminy Ciechanowiec na remont ulic gminnych. Miasto Grajewo dostało 1,3 mln zł na remont dwóch ulic. Spora dotacja w wysokości 1,7 mln zł trafi do Gminy Giby, a ponad 1,5 mln zł do Gminy Kobylin-Borzymy. Choroszcz otrzyma 1,5 mln zł na remont ul. Białostockiej i odcinka ul. Kościuszki. Z kolei Powiat Siemiatycki otrzymał 3,5 mln zł.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Na podstawie obowiązującej ustawy o drogach publicznych, wojewoda dokładnie wyjaśnił, że remont oznacza przeprowadzenie robót mających na celu przywrócenie pierwotnego stanu drogi, a także możliwość wykorzystania nowych wyrobów budowlanych, które nie były używane wcześniej.

Dodatkowym komponentem, który zostanie objęty dofinansowaniem ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naborze wniosków na 2023 rok, jest realizacja zadań na drogach gminnych i powiatowych mających na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Czas na realizację tych zadań wynosi 12 miesięcy, co pozwoli na sprawną organizację prac oraz zakończenie remontów w tym terminie. Ograniczenie czasowe jest kluczowe, aby jak najszybciej przekształcić zaplanowane inwestycje w rzeczywistość i dostarczyć korzyści dla lokalnych społeczności.

Pieniądze z RFRD pozwalają na realizację zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. W tym kontekście, samorządy skupiają się na projektach dotyczących dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów. Bezpieczna i dostępna dla wszystkich infrastruktura drogowa jest kluczowym elementem budowania społeczeństwa przyjaznego dla pieszych i rowerzystów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Marvin
Marvinul. Botaniczna 9A lok. U3
15-874 Białystok
www.marvin.pl

Więcej informacji
1585 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39