Podlaskie firmy zainwestują w badania. Mają pomysły na implanty medyczne i rolnicze roboty

2017.06.29 18:23
Utrzymają miejsca pracy, przyjmą nowe osoby i zasilą lokalne podatki. Najpierw jednak muszą zainwestować w rozwój. 22 podlaskie firmy uzyskały dofinansowanie na szeroko rozumiane badania.
Podlaskie firmy zainwestują w badania. Mają pomysły na implanty medyczne i rolnicze roboty
Fot: Dorota Mariańska
Od lewej: Emilia Malinowska, Maciej Żywno oraz Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa

57 mln zł na innowacje

22 firmy (z Białegostoku oraz powiatów: białostockiego, bielskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego, zambrowskiego) otrzymają dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach.

Stanie się tak, dzięki temu, że wzięły udział w konkursie. Mogły w nim zdobyć wsparcie na tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na ich wdrożenie oraz na samo wdrożenie (do etapu pierwszej produkcji włącznie) własnych lub kupionych wyników prac B+R.

- Przekazujemy 57 mln dla podlaskich przedsiębiorców na inwestycje i działania, których wartość przekracza 100 mln zł. To kolejne 100 mln zł, które wprowadzamy w obieg rozwoju naszego regionu – mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa.

Pomysły podlaskich wizjonerów

Wsparcie finansowe pozwoli firmom na zajęcie się badaniami nad m.in. nowatorskimi instalacjami do zasilania silników, systemami energooszczędnymi w budynkach, domami modułowymi, implantami medycznymi, suplementami diety oraz robotami pomagającymi w rolnictwie.

Pieniądze trafią do zarówno dużych i rozpoznawalnych firm (Kan Sp. z o.o., Herbapol - Lublin SA, AC SA, Techmot Sp. z o.o.), jak i tych, które są "młode" i od niedawna funkcjonują na rynku (DGI Piotr Łapiński, która zamierza pracować nad systemami alternatywnego zasilania samochodów paliwem LPG w fazie ciekłej czy Whte Hill Sp. z o.o., Sp. K., która chce wprowadzać innowacje w rolnictwie).

- Zainteresowanie było dość spore. Premiowaliśmy różne aspekty w tych projektach, takie jak: doświadczenie w prowadzeniu badań, to, jaki będzie efekty tych badań czy powstaną zgłoszenia patentowe, wzory użytkowe, kiedy zostanie to wdrożone do działalności. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek wdrożyć wynik badań do swojej działalności w ciągu 3 lat od zakończenia realizacji projektu - wyjaśnia Emilia Malinowska, dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim.

Warto zaznaczyć, że o pieniądze starało się łącznie 50 firm. Te, którym ich nie przyznano, popełniły różnego rodzaju błędy, np. przekroczyły poziom finansowania, o który można było się ubiegać lub wskazały za dług okres realizacji projektu (może on trwać maksymalnie 36 miesięcy). Poza tym nie wszystkie przedsięwzięcia wpisywały się w inteligentne specjalizacje woj. podlaskiego (m.in. ekoinnowacje, przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, sektor medyczny).

Kolejny taki konkurs ogłoszony zostanie w sierpniu, zaś sam nabór ruszy we wrześniu. Wówczas firmy powalczą o 75 mln zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1382 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39