Podlaskie ma 5,1 mld zł. Chce inwestować przyszłościowo

2015.02.25 00:00
Na 5,1 mld zł będzie opiewał Regionalny Program Operacyjny. To właśnie z tych pieniędzy mają powstać inwestycje i zostać zrealizowane działania, które zagwarantują rozwój regionu, nawet w czasie, gdy wsparcia unijnego już nie będzie.
Podlaskie ma 5,1 mld zł. Chce inwestować przyszłościowo
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Unijny tort dzielą marszałek Mieczysław Baszko i jego poprzednik Jarosław Dworzański

RPO zatwierdzony

Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W sumie znalazło się w nim 5,1 mld zł.

- Takich środków finansowych nasze województwo nie miało i prawdopodobnie już mieć nie będzie - twierdzi marszałek województwa Mieczysław Baszko.
Dlatego, podkreślał, ważne jest, by je jak najlepiej wykorzystać, tak aby inwestycje z nich poczynione mogły oddziaływać na rozwój Podlaskiego przez następne dziesięciolecia.

Inwestowanie, nie wydawanie

- Postawiono na innowacje, małe i średnie przedsiębiorstwa i odnawialne źródła energii - podaje Baszko te gałęzie, w których doinwestowanie ma zapewnić rozwój regionu na lata.

Odpowiedzialny za wdrażanie RPO wicemarszałek Maciej Żywno spodziewa się, że dużym zainteresowaniem będą cieszyć się szczególnie środki na odnawialne źródła energii. Dzięki nim, regionowi zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne. Zwrócił też uwagę na fakt, że Podlasie, jako jedno z 2 województw ma pieniądze na Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, co zapewni rozwój naszych miejscowości. Dużo pójdzie również na kolej. Najwięcej pochłonie jednak przedsiębiorczość.
- To są pieniądze, bez których nie będzie stabilnych miejsc pracy i nie będzie nowych miejsc pracy - uważa Maciej Żywno.

Dużo przeznaczono na rozwój zawodowy, rozwój przedsiębiorczości, aktywizację zawodową, ekonomię społeczną i różne formy wsparcia przedsiębiorczości.

- To będzie swoisty renesans szkolnictwa zawodowego, jak również szkolnictwa wszystkich szczebli - edukacja od przedszkola do gimnazjum i po gimnazjum - dodała kierująca Europejskim Funduszem Społecznym wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Konkursy w połowie roku

Firmy, instytucje i samorządy będą mogły ubiegać się o pieniądze już za kilka miesięcy. W maju lub czerwcu ruszą konkursy dotyczące edukacji. Potem planowane są rozdania środków na odnawialne źródła energii. Jesienią ruszą zaś pierwsze konkursy dla przedsiębiorców.

Z całego RPO, aż 1/5 środków pójdzie na konkurencyjną gospodarkę. 759 mln to pieniądze na infrastrukturę publiczną i prawie tyle samo jest na gospodarkę niskoemisyjną. 880 mln zł zarezerwowano na poprawę dostępności transportowej naszego regionu. Oprócz tego w RPO znalazły się takie działy jak: Rozwój lokalny (123 mln), Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa (355 mln), Kompetencje i kwalifikacje (549 mln), Ochrona środowiska (241 mln) oraz Spójność społeczna (250 mln).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

785 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39