Podlaskie samorządy dostały niemal 19 mln zł na dofinansowanie 200 linii autobusowych

2022.11.28 13:47
36 samorządów z naszego województwa otrzyma dofinansowanie na przewozy autobusowe. W poniedziałek (28.11) wojewoda podlaski poinformował o wynikach naboru do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Podlaskie samorządy dostały niemal 19 mln zł na dofinansowanie 200 linii autobusowych
Fot: Malwina Witkowska

Niemal 200 linii otrzyma dofinansowanie

Ponad 18,7 mln zł z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wesprze w 2023 roku w województwie podlaskim działanie 197 linii autobusów komunikacji publicznej. Długość linii komunikacyjnych objętych dofinansowaniem to ponad 6843 km.

- Kilka dni temu rozstrzygnęliśmy już dwunasty nabór na dofinansowania linii lokalnych autobusowych użyteczności publicznej. Cieszymy się, że nabór miał duże zainteresowanie - rozpoczął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W naszym województwie dofinansowanie otrzyma 36 samorządów - 31 gmin i 5 powiatów, z którymi wojewoda podpisał umowy.

- Idea była taka, aby kurczące się na terenach lokalnych ilości linii autobusowych zwiększyć. Zaczynaliśmy od dofinansowania do 1 wozokilometra w kwocie od 80 gr do 1 zł. W tej chwili dofinansowanie do 1 wozokilometra kształtuje się w wysokości 3 zł. Chcemy, aby te połączenia służyły mieszkańcom w dojeździe do szkoły, urzędu, placówki opieki zdrowotnej, miejsc pracy. To jest ważne i dla osób starszych, które wielokrotnie są wykluczone komunikacyjnie, i dla młodzieży, ponieważ są też linie połączone z dojazdami do różnych placówek oświatowych, do szkół, do uczelni. To ma także istotne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego, ale także utrzymania i zwiększenia zakresu działalności tych naszych firm komunikacyjnych - wyjaśnił wojewoda.

Kto dostanie najwięcej?

W większości przypadków samorządy, które złożyły wnioski, zawarły porozumienia z sąsiednimi gminami, dzięki czemu koszty funkcjonowania komunikacji publicznej mogą być dzielone i nie obciąża to tak bardzo ich budżetów.

Jednym z takich samorządów jest gmina Łomża:

- Na terenie gminy Łomża mamy w tej chwili 9 linii komunikacyjnych, które są finansowane z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W przyszłym roku to będzie 182 tys. wozokilometrów. Sześć linii obsługuje 39 z 40 miejscowości gminy Łomża. Natomiast 3 pozostałe linie są utworzone z okolicznymi samorządami, dlatego wyjeżdżają także na teren gminy Nowogród, Zbójna i Rutki. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy tych czterech samorządów mogą dojechać bezpośrednio do miasta Łomża - podkreślił zastępca wójta gminy Łomża Cezary Zborowski.

Największe dofinansowanie otrzymają: Powiat Augustowski (ponad 2,3 mln zł), gmina Wasilków (ponad 2 mln zł) oraz gmina Zabłudów (prawie 2 mln zł). Z kolei najwięcej linii objętych dofinansowaniem będzie w gminie Dobrzyniewo Duże i gminie Zabłudów - po 15. Najmniejsze dofinansowanie wyniesie 60 tys. zł.

- Na terenie gminy Dobrzyniewo Duże, dzięki dofinansowaniu, po nowym roku będzie 36 kursów dwóch linii autobusowych tzw. zbiorczych, które będą dojeżdżać do Białegostoku. Ogólnie funkcjonuje 15 linii oraz 13 linii, które funkcjonują wewnątrz gminy i są to kursy pomiędzy poszczególnymi miejscowościami - mówił wójt Wojciech Cybulski.

Celem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych jest przywracanie lokalnych połączeń poprzez ich dofinansowanie. Dotyczy to linii komunikacyjnych, które nie funkcjonowały od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1625 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39