Podlaskie szpitale są gotowe na przyjęcie Ukraińców

2022.02.25 11:26
W trybie pilnym zostało zwołane spotkanie marszałka Artura Kosickiego i przedstawicieli podlaskich placówek medycznych. Omówiono możliwości udzielenia opieki medycznej dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Podlaskie szpitale są gotowe na przyjęcie Ukraińców
Fot: M.Witkowska
Szpitale są gotowe do pomocy Ukraińcom

Od 2 dni oczy wszystkich skierowane są w stronę Ukrainy. 24 lutego państwo zostało zaatakowane przez wojska rosyjskie. I chociaż zapowiadano, że działania nie przyczynią się do śmierci cywilów, już wiadomo, że jest inaczej. Od wczoraj Ukrainy nie mogą opuszczać mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat.

Zwołano spotkanie w trybie pilnym

W piątkowy poranek odbyło się spotkanie online zwołane w trybie pilnym przez marszałka Artura Kosickiego w sprawie możliwości udzielenia opieki medycznej przez podlaskie szpitale dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

– Sytuacja jest trudna i wszystko wskazuje na to, że przez najbliższy czas nie ulegnie zmianie na lepsze. Chcemy zapewnić Ukraińcom uciekającym przed wojną jak najlepszą opiekę medyczną, psychologiczną, jak najlepsze warunki. Uchodźcy będą szukać schronienia prawdopodobnie nie tylko w województwach bezpośrednio graniczących z Ukrainą, ale też u nas – mówił marszałek.

Dyrektorzy podlaskich szpitali zapewnili, że placówki są przygotowane do przyjęcia na swoje oddziały osób potrzebujących hospitalizacji czy pomocy medycznej. Placówki mają zabezpieczone łóżka, zapas leków oraz personel.

W piątkowym spotkaniu udział wzięli: Cezary Nowosielski - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku, Jarosław Pokoleńczuk - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Adam Szałanda - dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, Magdalena Borkowska - dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, Irena Mickiewicz - dyrektor Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach, Renata Szymańska - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, Irena Łukaszuk - dyrektor Ośrodka Rehabilitacji w Suwałkach, Bogdan Kalicki - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Białymstoku, Krystyna Szczypiń - dyrektor WSPR w Suwałkach i Sławomir Szajda - dyrektor WSPR w Łomży, a także przedstawiciele szpitali psychiatrycznych w Choroszczy i Suwałkach.

W całej Polsce szpitale gotowe do pomocy. Nie będzie też kwarantanny dla Ukraińców

O pomocy medycznej dla Ukraińców poinformował także minister zdrowia:

"Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach" - napisał minister Adam Niedzielski na Twitterze.

Niedzielski w innym wpisie poinformował także, że osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1123 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39