Podrobione zabawki na targowisku. Ponad 10 tys. sztuk [WIDEO]

2019.05.15 10:43
Ujawniono ponad 10 tys. sztuk podrobionych zabawek. Wartość rynkowa zatrzymanego towaru oszacowano na ok. 750 tys. zł.
Podrobione zabawki na targowisku. Ponad 10 tys. sztuk [WIDEO]
Fot: Podlaska KAS

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku podczas kontroli jednej z hal targowiska w Wólce Kosowskiej (woj. mazowieckie) w trzech punktach handlowych ujawnili i zabezpieczyli dokładnie 10 221 sztuk zabawek oznaczonych zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek. Przedstawiciele firm będących właścicielami do chronionych znaków potwierdzili, że zostały one naniesione nielegalnie.

To jeszcze nie wszystko. Funkcjonariusze ustalili, że kontrolowane firmy sprzedawały zabawki klientom indywidualnym i innym sprzedawcom bez wystawiania dokumentów księgowych. Wstępne ustalenia wskazują, że w wyniku tego procederu nieuczciwi przedsiębiorcy zaniżyli swoje przychody o co najmniej 3 mln zł.

W sprawie zostały sporządzone wnioski o ściganie i ukaranie właścicieli tych stoisk. Za sprzedaż fałszywych towarów ustawa Prawo własności przemysłowej przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto za tzw. nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom zostały wszczęte postępowania karne skarbowe. Grożą im kary wysokiej grzywny.

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie bezpieczeństwa zwłaszcza najmłodszym konsumentom. Robiąc zakupy, należy pamiętać, że wyjątkowo niska cena, wątpliwa jakość wykonania produktu lub jego opakowania to sygnały ostrzegawcze, że możemy mieć do czynienia z podróbkami. Takie towary zwykle nie są prawidłowo oznakowane oraz, co niejednokrotnie potwierdzały badania laboratoryjne, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone czy zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.Niedawno doszło do podobnego incydentu. Więcej można przeczytać tutaj: 242 opakowania zabawek i klocków. A wszystko podrobione.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1649 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39