Pogotowie dostanie odszkodowanie za błędną karę NFZ-tu

2013.07.01 00:00
Białostocki sąd apelacyjny częściowo zmienił wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie kary, jaką nałożył Narodowy Fundusz Zdrowia na Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży. Kara wynikała z błędów, jakie znalazły się w raportach statystycznych.
Pogotowie dostanie odszkodowanie za błędną karę NFZ-tu
Fot: Wikipedia

Sprawa sięga zeszłego roku. Wtedy właśnie łomżyńskie pogotowie, zgodnie z przepisami, przesłało do Narodowego Funduszu Zdrowia fakturę za wykonane usługi. NFZ podczas kontroli dokumentacji wykrył, że brakuje w niej kilkunastu świadczeń. Dotyczyły one głównie wyjazdów karetek od pacjentów z udarem mózgu i zawałem serca. Fundusz doszukał się także nieprawidłowości związanych z dokumentacją. Chodziło o to, że karty zleceń wyjazdów karetek pogotowia były prowadzone według starego wzoru. Fundusz nałożył wtedy na stację pogotowia karę ponad 200 tys. zł.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży odwołała się od kary, a sąd przychylił się do tej decyzji i zasądził wypłacenie blisko 150 tys. zł. odszkodowania.

Stacja domagała się znacznie więcej, bo 225 tys. zł potrąconych z tytułu kar umownych wraz z odsetkami. Jednak sąd odwoławczy uznał, że potrącenie za niewłaściwe wykorzystanie karetki pogotowia było prawidłowe. Wyrok nie jest prawomocny.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1326 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39