Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. To będzie dzień żałoby narodowej

2019.01.16 11:56
Pogrzeb zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19.01). Żałoba narodowa rozpocznie się już w piątek.
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. To będzie dzień żałoby narodowej
Fot: Adrian Werner/Miasto Gdańsk

Zmarłego prezydenta Gdańska pożegnamy w sobotę (19.01) o godz. 12.00. Przed pogrzebem - w czwartek (17.01) o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności - zostanie wystawiona trumna. Mieszkańcy będą żegnać w ten sposób włodarza miasta do piątku (18.01) do godz. 17.00. Następnie trumna zostanie przeniesiona do miejsca pochówku – Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na telebimach rozmieszczonych w różnych miejscach Gdańska. Przedstawiciele miasta zachęcają do zrezygnowania z przynoszenia kwiatów i zniczy – we wszystkich miejscach, w których będzie żegnany zmarły, rozstawione zostaną puszki, z których datki zostaną przekazane na Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że żałoba narodowa będzie obowiązywać od piątku od godz. 17.00, tj. od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godz. 19.00. W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Białystok, podobnie jak cała Polska, jest pogrążony w smutku i żalu po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. W Pałacyku Gościnnym przy ul. Kilińskiego wyłożona została Księga Kondolencyjna, do której mogą wpisywać się mieszkańcy. Wpisów do księgi można dokonywać w godz. 8.00-15.00 aż do dnia pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza.

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem na scenie, podczas niedzielnego (13.01) finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Zmarł po kilkunastu godzinach walki o życie.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1313 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39