Pojadą w góry. To szansa, by zapomnieć o poważnych chorobach, z którymi się zmagają

2019.01.27 08:33
Podopieczni Fundacji "Pomóż Im" oraz ich rodzeństwo wyjadą w góry. Dzieciaki będą mogły chociaż na moment zapomnieć o problemach dnia codziennego.
Pojadą w góry. To szansa, by zapomnieć o poważnych chorobach, z którymi się zmagają
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Podopieczni Fundacji będą mogli trochę odpocząć

W niedzielę (27.01) podopieczni Fundacji "Pomóż Im" wyjadą na zimowy turnus wypoczynkowo-rehabilitacyjny w góry do miejscowości Rytro. Podobnie jak w latach ubiegłych, w wyjeździe wezmą udział dzieci po chorobie nowotworowej i rodzeństwo hospicyjnych podopiecznych – w sumie 26 osób plus opiekunowie.

Na wyjeździe podopieczni będą mogli stawiać pierwsze kroki i szlifować swoje umiejętności jazdy na nartach pod czujnym okiem instruktorów. Fundacja zaplanowała im mnóstwo atrakcji, m.in. zwiedzanie okolicy i spotkanie z folklorem lokalnym, wyjścia na basen oraz kulig z ogniskiem. To wszystko pozwoli chorym dzieciom chociaż na chwilę zapomnieć o problemach, z którymi borykają się każdego dnia.

- Dzięki takim wyjazdom w dzieciach wzrasta poczucie pewności siebie. Te, które przeszły chorobę onkologiczną, wzmacniają wiarę, że pomimo choroby, która je dotknęła, w niczym nie ustępują swoim zdrowym rówieśnikom - podkreśla Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im" (która jako dziecko, po przejściu choroby onkologicznej, sama była uczestniczką pierwszych wyjazdów organizowanych ponad 25 lat temu, wówczas jeszcze przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Rozrostowymi, które później przekształciło się w Fundację "Pomóż Im").

W góry pojedzie też rodzeństwo podopiecznych Fundacji

W wyjeździe weźmie także udział rodzeństwo podopiecznych Fundacji, które często w wyniku choroby brata czy siostry schodzi na dalszy plan.

- Dla rodzeństwa hospicyjnych podopiecznych to przede wszystkim czas odpoczynku i odskoczni od codzienności. Wszyscy uczestnicy przy okazji dobrej zabawy uczą się samodzielności oraz współpracy w grupie, dlatego takie wyjazdy są ważne i potrzebne - dodaje Skrzycka.

Turnusy wypoczynkowo-rehabilitacyjne Fundacji "Pomóż Im" organizowane są dwa razy w roku: zimą i latem. Tegoroczny będzie już 31. takim przedsięwzięciem zorganizowanym przez Fundację "Pomóż Im". Powrót dzieci zaplanowany jest na 2 lutego. Wyjazd w dużej mierze został sfinansowany przez darczyńcę, który chciał pozostać anonimowy.

Fundacja zachęca do przytulania się

W niedzielę w Alfa Centrum i Atrium Biała Fundacja "Pomóż Im" chce wspólnie z białostoczanami celebrować Światowy Dzień Przytulania. W godz. 11.00-17.00 można tam będzie spotkać wolontariuszy przebranych za zwierzaki, które będą zachęcały do tulenia się. Oprócz tego każdy będzie miał okazję wrzucić jakiś datek na rzecz białostockiego hospicjum.

- Potrzebujemy obecności innych ludzi, świadomości, że mamy kogoś bliskiego. To daje poczucie bezpieczeństwa, nie tylko w dzieciństwie, ale też w życiu dorosłym. Przytulenie pociąga za sobą określone mechanizmy biologiczne. Pod wpływem przytulania nasz organizm wydziela oksytocynę, która wpływa między innymi na wzmacnianie więzi międzyludzkich. Ja osobiście w dotyku odnajduję więź – tłumaczy Andrzej Masłowski, psycholog Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Więcej o akcji: Można się będzie poprzytulać i wesprzeć fundację

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
990 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39