Pójście do szkoły nie było największym problemem. 79 lat temu wybuchała II wojna światowa

2018.09.01 08:15
1 września obchodzimy 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej - jednego z najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych w historii. Uroczystości będą miały miejsce także w Białymstoku.
Pójście do szkoły nie było największym problemem. 79 lat temu wybuchała II wojna światowa
Fot: UM Białystok

Dla wielu osób 1 września nie kojarzy się najlepiej ze względu na rozpoczęcie roku szkolnego. Jednak 79 lat temu, dzień ten dzień był o wiele bardziej dramatyczny. Wówczas, od nalotu Niemców na Wieluń i ostrzału z pancernika "Schleswig-Holstein" składnicy na Westerplatte, rozpoczęła się II wojna światowa, która trwała przez następne 6 lat, i pochłonęła życie od 50 do 75 mln ludzi.

Mimo dzielnej obrony podczas kampanii wrześniowej, Polska trafiła pod okupację niemiecką. Także w Białymstoku zorganizowano obronę. Do starć doszło 15 września. Przez kilka godzin głównie żołnierze batalionu marszowego 42. pułku piechoty powstrzymywali na przedpolach Wysokiego Stoczku wspieraną artylerią piechotę niemiecką z Brygady "Lotzen". 

W Białymstoku co roku odbywają się uroczystości poświęcone upamiętnieniu tych tragicznych wydarzeń. W sobotę pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku ponownie oddany zostanie hołd żołnierzom, którzy wtedy walczyli i polegli.

Główne obchody rozpoczną się o godz. 12.00. O tej godzinie w mieście uruchomione zostaną syreny alarmowe, które przypomną o wydarzeniach sprzed 79 lat. Oprócz uroczystości pod pomnikiem w tym dniu zostaną odprawione specjalne nabożeństwa. O godz. 9.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Sikorskiego zostanie odprawiona panichida za obrońców miasta we wrześniu 1939 r. i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej. Po południu, o godz. 17.00, w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Jałbrzykowskiego odbędzie się msza św. również w intencji obrońców miasta i poległych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1057 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39