Połączono 7 przedszkoli w 3 zespoły. Ile miasto na tym zaoszczędziło?

2024.09.20 06:51
Zgodnie z decyzją radnych z 2021 roku, w Białymstoku siedem przedszkoli zostało przekształconych w trzy zespoły przedszkolne. Jeden z radnych zapytał, ile miasto zaoszczędziło na integracji placówek. Prezydent jednak nie podał dokładnych kwot.
Połączono 7 przedszkoli w 3 zespoły. Ile miasto na tym zaoszczędziło?
Fot: Archiwum BiałystokOnline.pl

Przedszkola połączono w zespoły

W grudniu 2021 roku rada miejska Białegostoku podjęła decyzję o zintegrowaniu siedmiu przedszkoli, tworząc z nich trzy nowe zespoły. W wyniku tej decyzji, Przedszkole Samorządowe nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi "Bajkowe Miasteczko" przy ulicy Kazimierza Pułaskiego 55 połączono z Przedszkolem Samorządowym nr 64 "Akademia Jasia i Małgosi" przy ulicy Stanisława Dubois 12, tworząc Zespół Przedszkoli nr 2, którego siedziba mieści się w przedszkolu nr 32.

Kolejne przedszkola, czyli Przedszkole Samorządowe nr 28 przy ulicy Wierzbowej 21A, Przedszkole Samorządowe nr 29 "Fantazja" przy ulicy Władysława Broniewskiego 25 oraz Przedszkole Samorządowe nr 44 przy ulicy Antoniukowskiej 9, zostały zintegrowane w Zespół Przedszkoli nr 3, z siedzibą w Przedszkolu nr 28. Ostatnia zmiana objęła Przedszkole Samorządowe nr 25 "Kraina Uśmiechu" przy ulicy Jerzego Waszyngtona 4 oraz Przedszkole Samorządowe nr 52 "Kubusia Puchatka" przy ulicy Jerzego Waszyngtona 16, które utworzyły Zespół Przedszkoli nr 4, z siedzibą w Przedszkolu nr 25.

Decyzja ta spotkała się jednak z oporem. Radni Prawa i Sprawiedliwości, nie zgadzając się z tym pomysłem, dołączyli do rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli, organizując protest przed siedzibą białostockiego magistratu. W ramach sprzeciwu zebrano około 900 podpisów osób wspierających inicjatywę zatrzymania tego połączenia.

Radny pyta o oszczędności

Miasto wcześniej uzasadniało decyzję o połączeniu przedszkoli głównie względami ekonomicznymi. Magistrat wskazywał, że głównym celem jest redukcja kosztów związanych z zarządzaniem poszczególnymi placówkami. Dzięki temu, że przedszkola będą funkcjonować w ramach jednego zespołu pod kierownictwem jednego dyrektora, z wspólną administracją i obsługą, miasto liczyło na znaczące oszczędności.

Radny Paweł Myszkowski postanowił jednak zwrócić się bezpośrednio do prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego, z zapytaniem dotyczącym rzeczywistych oszczędności, jakie miasto osiągnęło dzięki tej reorganizacji. W swoim piśmie przypomniał, że w kwietniu 2022 roku, na mocy uchwały Rady Miasta, doszło do połączenia przedszkoli samorządowych nr 28, 29 i 44, które utworzyły Zespół Przedszkoli nr 3. W uzasadnieniu tej uchwały podkreślano, że połączenie miało przynieść oszczędności na poziomie od 300 tysięcy do pół miliona złotych rocznie.

Myszkowski zwrócił również uwagę, że podobne działania podjęto w innych częściach miasta. Przedszkola nr 32 i 64 zostały połączone w Zespół Przedszkoli nr 2, natomiast przedszkola nr 25 i 52 utworzyły Zespół Przedszkoli nr 4. Radny poprosił o konkretne dane, aby sprawdzić, na ile te przewidywane oszczędności rzeczywiście zostały zrealizowane w budżecie miasta i czy reorganizacja faktycznie przyniosła planowane korzyści finansowe.

Co na to prezydent?

W odpowiedzi na zapytania radnego Pawła Myszkowskiego, prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, szczegółowo wyjaśnił, jakie zmiany kadrowe zostały wprowadzone w poszczególnych zespołach przedszkoli w wyniku ich połączenia. W Zespole Przedszkoli nr 2 zredukowano 1 etat dyrektora oraz 0,5 etatu głównego księgowego. W Zespole Przedszkoli nr 3 etat dyrektora został zastąpiony etatem wicedyrektora, a dodatkowo zlikwidowano 1 etat głównego księgowego. W Zespole Przedszkoli nr 4 wprowadzono podobne zmiany – zamiast dyrektora zatrudniono wicedyrektora, a etat księgowego został zmniejszony o 0,25.

W odpowiedzi na drugie pytanie dotyczące oszczędności finansowych, prezydent wskazał, że ze względu na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, administracji oraz personelu obsługowego, trudno jest precyzyjnie określić, jakie kwoty oszczędności zostały osiągnięte w wyniku reorganizacji. Zmienne związane z rosnącymi kosztami wynagrodzeń uniemożliwiają wyliczenie dokładnych oszczędności, mimo że połączenie przedszkoli miało na celu zmniejszenie wydatków na zarządzanie placówkami.

Odpowiedź prezydenta sugeruje, że choć formalnie zredukowano etaty, wpływ na budżet miasta nie jest jednoznaczny ze względu na inne czynniki finansowe, takie jak rosnące koszty pracy, które mogą częściowo niwelować oczekiwane oszczędności.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1305 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39