Połakomili się na cudze pieniądze i wyłudzili 70 tys. zł [WIDEO]

2016.09.26 13:27
Próbowali 19 razy, od 3 seniorów z sukcesem wyłudzili łącznie 70 tys. zł - białostoccy policjanci zatrzymali dwoje oszustów, którzy okazali się mieszkańcami Łodzi.
Połakomili się na cudze pieniądze i wyłudzili 70 tys. zł [WIDEO]
Fot: www.podlaska.policja.gov.pl

Kryminalni wojewódzkiej policji oraz białostoccy funkcjonariusze zatrzymali w czwartek (22.09) dwie osoby podejrzane o udział w oszustwach metodą na tzw. policjanta. 29-latka i 25-latek jechali pociągiem relacji Białystok - Warszawa i mieli przy sobie blisko 70 tys. zł, które prawdopodobnie wyłudzili w poprzednich dniach od trojga seniorów.

Pierwsze fala telefonów do starszych ludzi na terenie Białegostoku miała miejsce w ubiegły wtorek (20.09). Wówczas mieszkańcy poinformowali policjantów o 5 takich usiłowaniach. Co ważne, nikt nie dał się na to nabrać.

Mimo tego oszuści następnego dnia znów zaatakowali. Dzwonili 7 razy i niestety jedna seniorka przekazała im 18 tys. zł, a druga - prawie 11 tys. zł.

Zachęceni tym postanowili uderzyć jeszcze w czwartek. Tym razem ich łupem padło 40 tys. zł przekazanych przez starszą osobę z Białegostoku.

Para działała według schematu: najpierw na telefon stacjonarny seniora/ki dzwoniło któreś z nich, podając się przy tym za członka rodziny, następnie był kolejny telefon, gdzie drugie przestawiało się jako funkcjonariusz CBŚ, mówiąc, że pracuje nad sprawą oszustw i pod pozorem uzyskania pomocy w akcji policyjnej, mającej na celu zatrzymanie przestępców okradających lokaty i konta bankowe, nakłaniał swoje potencjalne ofiary do pobrania pieniędzy z banku i ich przekazania.

Następnie 29-latka i 25-latek odbierali pieniądze od oszukanych seniorów.

Po zatrzymaniu ich przez policjantów oboje zostali doprowadzeni do prokuratury. Usłyszeli już zarzuty, a sąd zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące.

Mundurowi odzyskali prawie wszystkie pieniądze.

W tym roku na terenie województwa podlaskiego policjanci odnotowali 127 przypadków usiłowań oszustw tego typu metodą. Niestety w 19 przypadkach sprawcom udało się nabrać seniorów, którzy stracili ogółem przeszło 563 414 zł. W wyniku działań podjętych przez podlaskich policjantów w tym roku zatrzymanych zostało już 19 osób podejrzanych o takie oszustwa, które usłyszały łącznie 179 zarzutów. Dodatkowo 4 osobom przedstawione zostały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. 14 spośród podejrzanych zostało też tymczasowo aresztowanych, a policjanci odzyskali blisko 84 tys. zł pochodzących z przestępstwa.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1161 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39