Polska dostanie mniejsze pieniądze z Unii na rolnictwo. Ludowcy winią za to PiS

2018.06.11 16:01
Około 5 mld euro mniej niż obecnie otrzyma Polska na rolnictwo w ramach następnej perspektywy unijnej na lata 2021-2027. Członkowie PSL uprzedzają, że może się to skończyć katastrofą gospodarczą.
Polska dostanie mniejsze pieniądze z Unii na rolnictwo. Ludowcy winią za to PiS
Fot: MN
Przedstawiciele PiS przypominają, że za ich rządów do polskich rolników trafiło więcej pieniędzy

Według projektu budżetu następnej perspektywy unijnej, która rozpoczyna się w 2021 roku, Polska otrzyma ok. 27 mld w ramach wspólnej polityki rolnej i ok. 60 mld w ramach polityki spójności. To odpowiednio o ok. 5 i 20 mld mniej niż w obecnej siedmiolatce.

- Będą to zmniejszone płatności na dopłaty bezpośrednie, na działania inwestycyjne, na II filar. To jest tak naprawdę zapowiedź upadku wielu gospodarstw – mówi Stefan Krajewski, przewodniczący PSL w województwie podlaskim.

Zdaniem ludowców, wina leży po stronie obecnie rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, które przez kolejne starcia z unijnymi władzami, doprowadziło do tego, że środki unijne zostały podzielone mniej korzystnie dla Polski.

- Rząd zamiast dbać o przestrzeganie zasad praworządności, cały czas powtarzał, że wszystko jest dobrze, a dzisiaj widzimy, że Komisja Europejska powiązała z tymi działaniami pieniądze na politykę spójności i rolną. Tak naprawdę straciliśmy wszystkie sojusze, zostaliśmy sami. Nie będzie komu się upomnieć o Polskę – ocena Stefan Krajewski.

Oczywiście kwoty te będą jeszcze negocjowane, ale, jak uważają przedstawiciele PSL, obecny rząd nie ma żadnych argumentów, ku temu żeby wywalczyć lepsze warunki. Te zaproponowane obecnie, mogą się natomiast odbić niekorzystnie przede wszystkim na regionie takim jak województwo podlaskie.

- Nasz region stoi rolnictwem. W momencie, w którym będzie zagrożona gałąź rolnicza, odczujemy to wszyscy. Mniejsze dochody w rolnictwie, przełożą się na całość funkcjonowania wielu firm i całego regionu – mówi Wojciech Grochowski z PSL. - Polscy rolnicy przestaną być konkurencyjni na rynku europejskim, a polska wieś będzie się wyludniać - ostrzega.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1614 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39