Polskie Linie Kolejowe ogłaszają przetargi. W planach przystanek na Nowym Mieście

2016.12.30 19:16
PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły 3 przetargi za ponad 300 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dotyczą one inwestycji na 3 liniach kolejowych w woj. podlaskim, w tym budowy przystanka na Nowym Mieście.
Polskie Linie Kolejowe ogłaszają przetargi. W planach przystanek na Nowym Mieście
Fot: Dorota Mariańska

PKP PLK przeprowadzi przetargi na wykonawce prac przy 3 liniach kolejowych. Warte łącznie 300 mln zł inwestycje będą dotyczyły odcinków Białystok – Bielsk Podlaski, granica województwa – Czeremcha – Hajnówka oraz Lewki – Hajnówka.

- Dla mieszkańców województwa i podróżujących koleją w regionie efektem prac będzie skrócenie podróży i lepsza obsługa na stacjach i przystankach. Dzięki modernizacji linii kolejowej na odcinku Białystok – Czeremcha oraz linii na odcinku Czeremcha - granica województwa, o 45 minut skróci się podróż pociągiem na trasie Siedlce – Czeremcha – Białystok oraz o 23 minuty na trasie Czeremcha – Białystok. Z kolei prace na linii kolejowej Lewki – Hajnówka pozwolą na dobrą podróż w czasie ok. 24 min – mówi Magdalena Janusz, rzecznik PKP PLK.

Wygodniej i bezpieczniej

Za ponad 170 mln zł PLK wyremontuje 37 km torów na odcinku od granicy województwa do Hajnówki. Wymieni tam również rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wszystkie perony na 10 stacjach i przystankach na odcinku Siemiatycze – Hajnówka zostaną przebudowane i dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wyższy poziom obsługi podróżnych zapewnią nowe wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy. Wzrośnie poziom bezpieczeństwa dzięki pracom na 40 przejazdach kolejowo–drogowych. Inwestycja PLK obejmie również budowę nowych mostów i przepustów oraz remont 28 istniejących obiektów.

Dzięki modernizacji linii Lewki - Hajnówka pasażerowie mają zyskać lepszą obsługę na stacjach i przystankach. Przebudowane zostanie 5 z nich - Lewki, Morze, Stare Berezowo, Chytra i Hajnówka. Zaplanowana jest także budowa nowego przystanku w miejscowości Mikłasze, który ułatwi mieszkańcom regionu dostęp do kolei. Na wszystkich nowych obiektach zapewniona będzie dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W ramach prac PLK wyremontują także tory i przejazdy kolejowo-drogowe oraz wybudują nowe mosty i przepusty. Zaplanowane prace na tym odcinku mają na celu przywrócenie ruchu pociągów na tej trasie. Koszt inwestycji to ponad 80 mln zł.

Przystanek na Nowym Mieście

Jeśli chodzi o modernizację linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki), oprócz wymiany torów, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowane zostaną perony, które zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie do pociągu.

Podróżni na stacjach i przystankach osobowych: Bielsk Podlaski, Strabla, Zimnochy, Hołówki Duże, Lewickie, Białystok Stadion zyskają komfortową obsługę podróżnych - lepsze oznakowanie, nowe wiaty i ławki oraz dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wygodny dostęp do pociągów zapewnią nowe 3 przystanki osobowe, z których 1 będzie mieścił się na Nowym Mieście, a pozostałe 2 w Orzechowiczach i Hryniewiczach. Nieznane są jeszcze szczegóły nowego przystanka w Białymstoku.

- Pieniądze na ten projekt są już zarezerwowane, więc jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to on powstanie. Na razie nie można jeszcze mówić o szczegółach, ponieważ wykonawca projektu dopiero pokaże koncepcję - mówi Magdalena Janusz.

Inwestycja PLK obejmie również 28 obiektów inżynieryjnych, w tym budowę 12 nowych obiektów i remont 16 istniejących. Przebudowa 25 przejazdów kolejowo-drogowych ułatwi ruch drogowy i zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością rozkładową do 120 km/h, a towarowe do 80 km/h. Koszt prac szacuje się na ponad 50 mln zł.

Ogłoszone przetargi są elementem tzw. Magistrali Wschodniej – koncepcji zakładającej modernizację istniejących linii kolejowych, które połączą ze sobą stolice 5 województw Polski Wschodniej. Wszystkie 3 projekty realizowane będą w systemie „Projektuj i buduj” i finansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Przedsięwzięcia planowane są do realizacji w latach 2017–2020.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1173 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39