Pomoc dla Ukraińców w jednym miejscu. Działa już strona bialystokpomaga.pl

2022.03.02 17:47
Od środy (2.03) działa już strona internetowa bialystokpomaga.pl, która ma służyć koordynacji pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy w Białymstoku.
Pomoc dla Ukraińców w jednym miejscu. Działa już strona bialystokpomaga.pl
Fot: Malwina Witkowska

Strona skupia najważniejsze informacje

- Białystok i inne miasta stają na wysokości działania, aby pomagać uchodźcom i pokazać, że demokratyczny świat jest z Ukrainą - rozpoczął prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. - Niestety słabym punktem są kanały dystrybucji. My jako miasto, dzięki organizacji pozarządowej Polza wysłaliśmy już 3 duże transporty, które trafiły do Lwowa. Jednak ten kanał dystrybucji jest nie do końca wydolny. Ważna jest pomoc bezpośrednio kierowana do osób, które jej potrzebują - dodał.

Dlatego powstała strona bialystokpomaga.pl, gdzie każdy bez zbędnego pośrednictwa instytucjonalnego może otrzymać bądź ofiarować pomoc.

- Chciałbym podziękować Izbie Przemysłowo-Handlowej, firmie Infinity Group, ale również pani mec. Katarzynie Zadykowicz-Sokół za tę inicjatywę, bo jak widać skupiamy się na tym, żeby zdać egzamin z naszego humanizmu - dziękował inicjatorom pomysłu włodarz miasta.

Jak to działa?

Radczyni prawna Katarzyna Zadykowicz-Sokół jest autorką inicjatywy, która ma usprawnić kontakty osób chcących pomóc obywatelom Ukrainy, a także Ukraińcom szukającym pomocy.

- Ideą tej strony jest zebranie wszystkich wiadomości, wszystkich kontaktów w jednym miejscu - mówiła. - Każdy obywatel Białegostoku, który chce nieść pomoc szuka źródła informacji i ta informacja ma się na tej stronie znaleźć. Niebawem na stronie pojawią się podlinkowane adresy pracodawców, którzy oferują miejsca pracy. Będą podlinkowane instytucje, które oferują pomoc psychologiczną czy prawną. Już dzisiaj prawnicy z Okręgowej Rady Adwokackiej, Okręgowej Izby Radców Prawnych i z naszej kancelarii są zasypywani prośbami o pomoc i już pracujemy nad tym - zaznaczyła mec. Zadykowicz-Sokół.

Ważne jest, aby użytkownicy działających na Facebooku grup zaczęli oferować pomoc na nowej domenie.

- Jest dużo darczyńców, ale również dużo osób potrzebujących. Jednak to spory problem, by te dary jak najszybciej dotarły do nich. Sens istnienia portalu będzie, jeżeli wszyscy potrzebujący i darczyńcy będą w stanie do niego dotrzeć i wpisywać tam swoje oferty - podkreślił zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Firma udostępni domenę innym miastom

Domena została nieodpłatnie przekazana przez firmę Infinity Group, która zapowiedziała, że jeżeli inne miasta w Polsce chciałyby również taką stronę, to mogą bezpłatnie ją otrzymać.

- Jesteśmy właścicielem tej strony i przekazaliśmy ją nieodpłatnie dla Miasta Białystok. W porozumieniu z prezentem z Suwałk i Łomży oraz burmistrzem Bielska Podlaskiego przekażemy również im strony - poinformował prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witold Karczewski.

Jak zapewnił prezes firmy Infinity Group Jarosław Antychowicz, pracownicy cały czas będą pracować nad domeną i ją udoskonalać.

- Nie możemy też zapominać o tych, którzy ucierpieli. Przedsiębiorcy prowadzili działalność na terenie Ukrainy, gdzie jest wojna. Przedsiębiorcy prowadzili, prowadzą działalność na terenie Rosji i Białorusi, gdzie są sankcje. W związku z tym zwróciliśmy się dzisiaj do Krajowej Izby Gospodarczej i Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorstw o pomoc. Ta pomoc również tym ludziom będzie potrzebna - tłumaczył Witold Karczewski.

Prezydent na koniec poinformował, że we współpracy z marszałkiem Arturem Kosickim chce, by część pieniędzy w ramach działalności tzw. Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego przeznaczyć na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zaproponował kwotę 1,5 mln zł.

- Cywilizowany świat zachodni stoi po stronie tych, którzy zostali barbarzyńsko napadnięci - podsumował prezydent Tadeusz Truskolaski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1405 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39