Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych

2020.01.27 11:06
Ferie zimowe w pełni. Dla wielu osób to okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również za granicą. Bywa że w tym czasie dopadnie nas choroba. Gdzie znajdziemy pomoc w razie nagłej potrzeby?
Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych
Fot: pixabay.com

Gdzie znajdziesz pomoc w przypadku nagłej choroby?

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możemy skorzystać z kilku form opieki medycznej.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujemy pomocy lekarza i przebywamy na terenie swojej gminy, powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju możemy zgłosić się do przychodni działającej w miejscu naszego pobytu.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Ten rodzaj opieki zdrowotnej jest udzielany w godz. 18.00-8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy udać się po pomoc do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić nam porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie.

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć

Z tej opcji pomocy należy skorzystać w razie nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia. Zaś wezwać pogotowie ratunkowe - w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia bądź zdrowia - dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Opieka zdrowotna na obozach i zimowiskach

Jeżeli dziecko ma chorobę przewlekłą, należy pamiętać o zaopatrzeniu go w zażywane dotychczas leki oraz o pisemnym poinformowaniu opiekunów, na co dziecko jest uczulone. W razie potrzeby można skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ jest wystawiana dla każdego członka rodziny osobno, tj. rodzica i każdego dziecka.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji, nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem trzeba zapoznać się z zasadami, które obowiązują w danym kraju w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne zapłacimy z własnej kieszeni.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1059 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39