"Pomóż Im" otworzy Dom Opieki Wytchnieniowej. Rusza też z Miesiącem Dobroczynności

2021.11.05 16:45
Intensywny czas przed Fundacją Pomóż Im. Rozpoczął się Miesiąc Dobroczynności, w ramach którego będą zbierane pieniądze na wyposażenie Domu Opieki Wytchnieniowej.
 "Pomóż Im" otworzy Dom Opieki Wytchnieniowej. Rusza też z Miesiącem Dobroczynności
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

W przyszłym roku Fundacja "Pomóż Im" planuje otworzyć Dom Opieki Wytchnieniowej. To ważne miejsce, w którym rodzice chorych dzieci będą mogli liczyć na opiekę okresową. Podczas rozpoczętego w listopadzie Miesiąca Dobroczynności będą zbierane środki na wyposażenie placówki.

Opiekunowie chorych i niepełnosprawnych potrzebują wytchnienia

Już za kilka miesięcy zostanie otwarty Dom Opieki Wytchnieniowej. To duży projekt Fundacji "Pomóż Im". Organizacja zbierała na ten cel pieniądze od 2016 r. mając jednak świadomość, że stworzenie takiego miejsca jest niezwykle ważne i potrzebne.

- Opieka wytchnieniowa jest dedykowana, przede wszystkim, opiekunom. Do tej pory mówiliśmy głównie o pacjentach. A gdzieś umykają nam "cisi" bohaterowie. Po raz pierwszy takiego określenia użył ksiądz Krakowiak w 2018 roku. Ci bohaterowie to opiekunowie osób niepełnosprawnych – mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji "Pomóż im". – To oni przez 24 godziny na dobę pielęgnują chore dzieci i wykonują czynności , których dzieci same nie potrafią wykonać. I jeśli taka sytuacja ma miejsce długo, mamy do czynienia z przewlekłym stresem, z wypaleniem, ponieważ zmienia się funkcjonowanie całej rodziny podporządkowanej spełnianiu oczekiwań chorego dziecka. W konsekwencji prowadzi to do wyłączenia opiekuna z życia społecznego – dodaje dr Solarz.

Taki Ośrodek Opieki Wytchnieniowej stworzyło już Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że 90% opiekunów potrzebuje tego typu wsparcia.

- A w naszym regionie przecież potrzeby są takie same. Opiekun powinien mieć możliwość uzyskania tymczasowego wytchnienia, regeneracji sił, by potem wrócić do obowiązków przy dziecku. Są też darzenia losowe - nagle musi pójść sam do szpitala czy zaopiekować starszym rodzicem…. Dziecko w tym czasie ma być natomiast w dobrych rękach. I nie chcemy tylko się nim opiekować, to znaczy karmić, dbać o higienę czy o zmianę pozycji ciała. Zamierzamy optymalnie wykorzystać ten czas. Na specjalistyczną rehabilitację czy na zajęcia z neurologopedą. I musi być to opieka zindywidualizowana, bo ile jest dzieci, tyle różnych potrzeb – tłumaczy Solarz.

Taki dom musi być odpowiednio wyposażony

Dom Opieki Wytchnieniowej będzie mieścił się pod Białymstokiem. Wokół będzie dużo miejsca na zabawy i spacery na świeżym powietrzu. W przyszłości Fundacja chciałaby, by organizowane były tam różne formy terapii, w tym dogoterapia, czy hipoterapia. Istotne jest też to, że opieka będzie dotyczyć nie tylko rodzin z domowego hospicjum dla dzieci, ale także innych, w których jest niepełnosprawne dziecko, kwalifikujące się do takiej opieki.

Dom trzeba będzie wyposażyć, przede wszystkim w specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny do opieki nad chorymi.

- Jesteśmy w przededniu finalizacji zakupu już wybranej nieruchomości i na to mamy zapewnione fundusze. Chcemy zacząć od pobytu dziennego dla dzieci z rehabilitacją. Dlatego na początek potrzebne nam będą łóżka rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji i do pomieszczeń na pobyt dzienny. Docelowo, na wyposażenie całego domu, dostosowanie go do potrzeb pacjentów, będziemy potrzebowali bardzo dużych środków. Możemy mówić o milionach złotych – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im".

Dom ma ruszyć w 2022, na początku przyjmowane będą kilkoosobowe grupy dzieci.

Rusza Miesiąc Dobroczynności

Od 5 listopada do 10 grudnia potrwa Miesiąc Dobroczynności. W tym czasie Fundacja będzie organizowała szereg różnych akcji, z których dochód będzie przeznaczony właśnie na wyposażenie Domu Wytchnieniowego. Można będzie kupować różne rzeczy na aukcjach na platformie Charytatywni Allegro, z kolei na OneBid rozpocznie się oddzielna internetowa licytacja obrazów "Podlaskie Impresje", współorganizowana z Podlaskim Instytutem Kultury. W planach jest także organizacja koncertu charytatywnego online. Każdy chętny będzie mógł również założyć swoją własną zbiórkę. Już wielu przedstawicieli zapowiedziało swoje inicjatywy - Aventus Group organizuje zbiórkę, a uzbieraną kwotę podwoi; Restauracja Atmosfera przekazuje fundacji 10 % z przychodu ze sprzedaży z wybranych dni; swoje akcje tworzą też Catring Vikinga i grupa Ask Biznes. Kolejni Partnerzy mogą jeszcze się dojść.

Punktem kulminacyjnym Miesiąca Dobroczynności jest Charytatywny Bal Andrzejkowy, który odbędzie się 20 listopada w Hotelu Traugutta.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39