Ponad 40 poprawek do budżetu miasta

2014.12.15 00:00
Emocjonalnych dyskusji nie było, choć zgłoszono aż 40 poprawek do projektu opracowanego przez prezydenta miasta. Budżet Białegostoku na 2015 r. odesłano do drugiego czytania.
Ponad 40 poprawek do budżetu miasta
Fot: ESD

Niższe dochody

Prezydent Białegostoku przedstawił radzie miasta projekt budżetu na przyszły rok.
- Dochody planowane są na 1,39 mld zł, to o 5% mniej niż w ubiegłym roku - mówił.
Tłumaczył, że niższe będą zwłaszcza dochody majątkowe z uwagi na mniej pozyskanych środków z Brukseli. Na inwestycje unijne (m.in. centrum sterowania ruchem oraz wyposażenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego) pójdzie 37 mln zł.

1,48 mld zł to wydatki ogółem. Najwięcej pochłonie oświata, następnie transport i łączność oraz opieka społeczna. W sumie na inwestycje zarezerwowano 183 mln zł (zobacz: Setki inwestycji, ale niewielkich. Miasto podaje, na co wyda pieniądze w 2015 r.).

By domknąć budżet, zabraknie 86 mln zł.

- Zadłużenie ciągle jest bezpieczne - próbował uspokajać Truskolaski. Podawał, że to 3. najniższe zadłużenie spośród miasta Unii Metropolii Polskich. Na mieszkańca nadal będzie to jednak ponad 2 tys. zł.

Bez fajerwerków i bez konfetti

Klub radnych PiS niepokoił zwłaszcza dług miasta.
- Według informacji pani skarbnik to 710 mln zł. Do tego trzeba doliczyć wysokość zobowiązań spółek - mówił Tomasz Madras.

PiS chce poprawić prezydencki projekt aż w 36 punktach i w sumie przesunąć 20 mln zł.

Madras mówił o "lepszych wydatkach w dziale kultura", głównie o rezygnacji "z przesadzonego pomysłu koncertu, który miałby się odbyć rok po otwarciu stadionu". Chodzi o 2 mln zł na imprezę transmitowaną w TV.

- Powiedziałem, że to budżet bez fajerwerków. Jeśli tego koncertu nie będzie, to budżet nie tylko bez fajerwerków, ale i bez konfetti - mówił Truskolaski. - Żałuję, że nie będzie tych 2 mln zł na koncert na stadionie miejskim. We wszystkich dużych miastach takie koncerty się odbywają. Chciałbym, by Białystok miał środki na promocję.

Ponad 40 poprawek

PiS, oprócz rezygnacji z koncertu, chce również podwyżek dla pracowników obsługi szkół, inwestycji w oświacie, więcej środków na budowę ulic osiedlowych, budowy kładki pieszo-rowerowej przez ul. Sulika oraz wyższych dotacji dla klubów sportowych.

Rafał Rudnicki z klubu radnych Tadeusza Truskolaskiego zaproponował, by w budżecie zarezerwować też 100 tys. zł na bezpłatny internet w ramach sieci WiMAX, budowę boiska przy SP nr 15, ustawienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Boboli i Popiełuszki oraz termomodernizację PS nr 51.

Platforma Obywatelska nie złożyła żadnych propozycji poprawek do budżetu. Kilka, częściowo pokrywających się z propozycjami PiS, zgłosiła jeszcze komisja budżetu i finansów.

- Myślę, że ten budżet w tej pierwszej dyskusji został dobrze przyjęty – skomentował na koniec Tadeusz Truskolaski.
Zadeklarował, że jeszcze przed drugim czytaniem spotka się z klubami ws. ich poprawek.
- Trzeba wypracować konsensus. Myślę, że przy wielu sprawach nam się to uda – mówił. - Poprawki w większości będą przedmiotem akceptacji.

II czytanie budżetu i ostateczne głosowanie nad nim odbędzie się już po Nowym Roku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39