Ponad milion złotych dla białostockich naukowców. Co zrobią z tymi pieniędzmi?

2019.09.24 11:05
Politechnika Białostocka dostanie prawie 1,2 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na młodych naukowców.
Ponad milion złotych dla białostockich naukowców. Co zrobią z tymi pieniędzmi?
Fot: PB

Milionowe dofinansowanie

Niemalże 1,2 mln zł dostanie największa uczelnia techniczna w regionie na doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry akademickiej z Polski i zagranicy. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w ramach Programu PROM przyznała pieniądze na międzynarodową wymianę stypendialną.

- Już po raz drugi z rzędu Politechnika Białostocka zdobywa w Programie PROM środki finansowe na zorganizowanie mobilności doktorantów i pracowników. W pierwszej edycji konkursu NAWA przyznała nam ponad 600 tys. zł na działania, które objęły 57 osób. Natomiast w projekcie, który ruszy oficjalnie 1 października br. i będzie kontynuowany do 30 września 2020 roku, udział weźmie już 117 osób – mówi Katarzyna Kochaniak, zastępca kierownika Biura ds. Współpracy Międzynarodowej PB.

W programie PROM Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej będzie pokrywała koszty wybranych projektów realizowanych przez Politechnikę Białostocką. Chodzi o wydatki związane z uczestnictwem doktorantów i kadry akademickiej w działaniach o międzynarodowym charakterze, m.in. wyjazdem na konferencje, udziałem w kursach, warsztatach, stażach i wizytach studyjnych, szkołach letnich i zimowych czy prowadzeniem zajęć dydaktycznych. Przyznawane stypendia będzie można wydać także na pobyt związany z pozyskiwaniem materiałów do pracy dydaktycznej lub naukowej, nabyciem umiejętności obsługi unikatowej aparatury badawczej lub zwiększeniem umiejętności związanych z przygotowaniem międzynarodowych wniosków grantowych.

Udział w projekcie weźmie ponad 100 osób

Aż 117 osób będzie mogło skorzystać z projektu Politechniki Białostockiej pn. "PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej", z czego 94 osoby to doktoranci, a 23 to członkowie kadry ekonomicznej. Finanse pozwolą m.in. na wyjazd na 22 międzynarodowe konferencje oraz uczestnictwo w stażach i szkołach letnich. Uczestnicy przedsięwzięcia będą mieli także możliwość pozyskiwać materiały do badań na zagranicznych uczelniach. Warto też nadmienić, iż uczelnia podobnymi działaniami wesprze około 70 obcokrajowców, którzy są zainteresowanie przyjazdem na białostocką uczelnię techniczną.

Na co jeszcze pozwolą dodatkowe pieniądze? Przykładowo Wydział Informatyki sfinansuje swoim doktorantom wyjazd na międzynarodową konferencję organizowaną przez University of Calcutta (Indie). Zaprosi do siebie, na krótkie formy kształcenia, doktoranta z University of Kathmandu. Z kolei Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska planuje umożliwić swojej kadrze i doktorantom udział w kilku konferencjach o zasięgu międzynarodowym, a także wysłać jednego z młodych naukowców na szkolenie do firmy specjalistycznej w Finlandii. Przyjmie też u siebie doktorantów z Gruzji, Egiptu i Bhutanu. A Wydział Inżynierii Zarządzania umożliwi młodym naukowcom udział w międzynarodowych konferencjach. We współpracy z Universidade Paulista w Brazylii oraz Armenia State University of Economics zorganizuje szkołę letnią i zaprosi na nią pięciu doktorantów z zagranicy. Z kolei doktoranci oraz kadra Wydziału Mechanicznego będzie uczestniczyć na uczelniach partnerskich (m.in. Kyrgyz State Technical University (Kirgistan), Jigme Namgyel Engineering College (Bhutan), Mansoura University (Egipt), University of Belgrade (Serbia), Universite Catholique du Louvain (Belgia).

Pieniądze z PROM pozwolą także PB zorganizować w przyszłym roku mykologiczną szkołę letnią - International Mushroom Summer School. Inicjatyw ta pozwoli polskim i zagranicznym doktorantom pokazać bogactwo grzybów, które można znaleźć w Puszczy Białowieskiej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy
Apress - Agencja reklamy
Apress - Agencja reklamyul. Bitwy Białostockiej 9 lok. 110
15-102 Białystok
www.apress.pl

Więcej informacji
1646 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39