Posprzątają w mieście. Rusza akcja "Czysty Białystok"

2024.04.24 13:01
Zbliża się czwarta edycja akcji "Czysty Białystok", która w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2024 r. Jej finałem będzie Piknik Ekologiczno-Integracyjny w Parku Planty.
Posprzątają w mieście. Rusza akcja "Czysty Białystok"
Fot: PUHP Lech

W inicjatywę włączają się młodsi i starsi

Ideą akcji "Czysty Białystok" jest sprzątanie terenów miejskich po okresie zimowym. W wielkie porządki angażują się sami mieszkańcy stolicy Podlasia. Od 2021 roku, w czasie trwania inicjatywy,
zebrano łącznie ponad 10 ton odpadów komunalnych.

Rekord padł w 2023 roku i wyniósł ponad 4 tony. Miniony rok był również rekordowy pod względem liczby uczestników - zgłosiło się 11 tys. osób, głównie z przedszkoli i szkół. Nie zabrakło też grup osiedlowych oraz pracowników białostockich firm oraz innych instytucji. Uczestnicy zostali podzieleni na 130 zespołów odpowiedzialnych za uprzątnięcie określonych terenów.

Swój udział w tegorocznym sprzątaniu zgłosiło 115 białostockich szkół, przedszkoli, zakładów pracy, organizacji pozarządowych i innych podmiotów. W akcji wezmą również udział pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy w piątek (26 kwietnia) posprzątają Las Pietrasze.

Uczestnicy akcji mogą liczyć na szczególne podziękowanie

W dniach poprzedzających akcję, organizowane są warsztaty edukacyjne dla liderów poszczególnych grup. Podczas warsztatów omawiany jest system gospodarowania odpadami komunalnymi w Białymstoku oraz zasady obowiązujące podczas sprzątania (segregacja odpadów, bezpieczeństwo podczas zbiórki, zasady pozostawiania odpadów, itp.). Rozdawane są też pakiety potrzebne do sprzątania – worki i rękawice.

Na koniec, w ramach podziękowania, Miasto Białystok organizuje Piknik Ekologiczny-Integracyjny dla uczestników akcji. W tym roku odbędzie odbędzie się on 27 kwietnia w godz. 11.00 do 14.00 na terenie Parku Planty (na schodach przy fontannie). Organizatorzy zapewniają atrakcje dla najmłodszych, m.in. konkursy, animacje, zajęcia plastyczne kolorowania toreb i drewnianych ozdób oraz wiele innych.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1411 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39