Poszukiwania ofiar terroru. Natrafiono na szczątki kobiety oraz mężczyzny

2022.11.21 17:29
To było kolejne miejsce poszukiwań ofiar terroru komunistycznego w województwie podlaskim. Wszystko wskazuje na to, że zamordowanych chowano m.in. na cmentarzu prawosławnym w Bielsku Podlaskim.
Poszukiwania ofiar terroru. Natrafiono na szczątki kobiety oraz mężczyzny
Fot: Adrianna Wojciechowska / IPN

Od 14 do 18 listopada zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził prace archeologiczne na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wojska Polskiego w Bielsku Podlaskim.

- Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób, które zginęły w wyniku represji komunistycznych w latach 1949–50 na terenie miejscowego PUBP, ale także w walce oddziałów podziemia antykomunistycznego oraz obławach prowadzonych przez grupy operacyjne. Ofiarami tych działań byli nie tylko żołnierze podziemia, ale także osoby cywilne, w tym kobiety - informuje Bogusław Łabędzki z IPN.

Przygotowania do podjęcia działań terenowych trwały od 2018 r. Typowanie miejsca odbyło się na podstawie szerokiej kwerendy w zasobach archiwach IPN oraz Urzędu Stanu Cywilnego, ale także dzięki relacjom świadków oraz rodzin osób poszukiwanych. Realizacja prac była możliwa dzięki przychylności administratora cmentarza – Parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej oraz osób prywatnych będących dysponentami poszczególnych mogił.

Podczas prac odnaleziono szczątki kobiety oraz mężczyzny.

- Szczątki będą w najbliższym czasie poddane badaniom antropologicznym, a następnie zostanie podjęta próba ich identyfikacji - zapowiada Bogusław Łabędzki.

Kolejny etap poszukiwań w obrębie tej nekropolii zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku.

W październiku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył szczątki ofiar zbrodni komunistycznych w Szumowie. Pisaliśmy o tym: Odnaleziono szczątki 4 osób. Zidentyfikują je badania genetyczne

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

695 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39