Powiat Białostocki szuka koronera. Ile kart zgonów wystawił w tym roku?

2022.12.15 07:51
Powołanie koronera bardzo ułatwia pracę starostwa - zamiast wzywać lekarza POZ, na miejsce wypadku wzywa się koronera, który wystawia kartę zgonu.
Powiat Białostocki szuka koronera. Ile kart zgonów wystawił w tym roku?
Fot: Pixabay

Wystawiono 31 kart zgonu

Starostwo Powiatowe w Białymstoku szuka firmy do przewozu zwłok oraz koronera - lekarza ustalającego przyczyny śmierci, który wystawia karty zgonu.

Pierwszy koroner Powiatu Białostockiego zaczął świadczyć usługi w maju 2021 r. Jego powołanie bardzo ułatwiło pracę starostwa. Wcześniej zgon musiał stwierdzić lekarza POZ, który często przychodził po swoim dyżurze, więc wypisanie kart zgonu trwało często wiele godzin, a zwłok wówczas pilnowali policjanci.

Do zadań koronera należy odpowiedzenie na uzasadnione, telefoniczne wezwanie policjanta w czasie nie dłuższym niż trzy godziny, pojechanie na miejsce zdarzenia, dokonanie oględzin zwłok, ustalenie przyczyny zgonu i wystawienie karty zgonu.

- W 2022 roku koroner świadczył usługi dla Powiatu Białostockiego 31 razy i tyle kart zgonów wystawił - przekazała nam rzeczniczka w Starostwie Powiatowym w Białymstoku Ewelina Buczyńska-Kiślaczuk.

Koroner swoje usługi świadczy całodobowo przez 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy, niedziele i święta.

Ile kosztują usługi koronera?

Koronera wyłania się na rok budżetowy, do 31 grudnia danego roku. Z koronerem nie jest zawierana umowa o pracę, a jest to osoba, która wykonuje usługę na rzecz powiatu i to ona wskazuje wysokość jednorazowej stawki za stwierdzenia zgonu i jego przyczyny oraz wystawienia karty zgonu na podstawie faktury lub rachunku.

Co ważne, za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przez koronera obciążony on będzie każdorazowo karą umowną w wysokości 10% wartości wynagrodzenia umownego brutto.

W 2022 r. stawka ta wynosiła 700 zł za każdorazowe wezwanie. W związku z tym, starostwo wydało 21,7 tys. zł.

Na kolejny rok ofertę mogą złożyć zarówno nowe podmioty, jak i firma obecnie świadcząca usługę. Kryterium wyboru będzie najniższa cena usługi.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1756 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39