Powraca Podlaskie Kino Plenerowe. Jakie będą grane filmy i gdzie?

2022.07.05 18:09
We wtorek (5.07) przedstawiciele PIK i UMWP przedstawili szczegółową trasę tegorocznej edycji Podlaskiego Kina Plenerowego. Seanse odbędą się w 16 miejscowościach.
Powraca Podlaskie Kino Plenerowe. Jakie będą grane filmy i gdzie?
Fot: Malwina Witkowska

Rozrywka na świeżym powietrzu

Już niebawem rozpocznie się 3. edycja Podlaskiego Kina Plenerowego. Projekcje odbędą się w kilkunastu miejscowościach regionu.

- Z Podlaskim Kinem plenerowym wystartowaliśmy w 2020 r., kiedy trwała pandemia i takie tradycyjne kina były zamknięte. Dlatego też marszałek razem z zarządem województwa postanowili mieszkańcom regionu zapewnić taką rozrywkę kinową na świeżym powietrzu. Tak się właśnie narodziła idea Podlaskiego Kina Plenerowego - wytłumaczyła Izabela Smaczna-Jórczykowska, dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej UMWP.

Organizatorem Podlaskiego Kina Plenerowego jest marszałek Artur Kosicki, a współorganizatorem Podlaski Instytut Kultury (PIK).

- W obszarze działalności PIK jest wsparcie instytucji kultury i wydarzeń kulturalnych organizowanych w naszym województwie. Kiedy powstawało Podlaskie Kino Plenerowe były trudne, pandemiczne czasy. Okazało się, że jest to bardzo trafiona propozycja i inicjatywa wyczekiwana przez mieszkańców. Stąd też pomysł kontynuowania akcji. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli odwiedzać jeszcze więcej miejscowości w naszym regionie i tam pokazywać najlepsze filmy z najwyższych półek - mówiła dyrektor PIK Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Projekcje będą w m.in. Łapach i Dąbrowie Białostockiej

Do Dąbrowy Białostockiej kino zawita 23 lipca. Filmy będą grane przy placu Dąbrowskiego. Pierwszy seans rozpocznie się o godz. 16.00 i będzie to "Skarb Mikołajka", a drugim filmem będzie "Żeby nie było śladów", którego projekcja zacznie się o godz. 19.30.

- Cieszę się, że kino plenerowe zagląda także do małych miejscowości. Jest to też fajne rozwiązanie dlatego, że w Dąbrowie Białostockiej przez wiele lat nie mogliśmy swojego kina uruchomić, ponieważ trwał remont. W czasie pandemii też to było ciekawe rozwiązanie, gdzie można było te restrykcje sanitarne zachować - powiedział Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Seanse gmina połączymy jak zawsze z festynem, podczas którego będą dostępne dmuchańce dla dzieci, wata cukrowa, popcorn. Będą również koncerty zespołów lokalnych i dyskoteka.

Z kolei w Łapach seanse będą grane 7 sierpnia na placu Solidarności. Pierwszym film "Corgi, psiak królowej" jest skierowany do milusińskich a seans rozpocznie się o godz. 17.00. Projekcja dla dorosłych planowana jest na godz. 19.00, wówczas wyświetlony zostanie film "Dżentelmeni".

- Jest to dobra propozycja na lato. W tamtym roku mieszkańcy Łap bardzo licznie uczestniczyli w tym spotkaniu - stwierdził burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski. - Mamy już działające w Łapach kino w niedawno wybudowanym Domu Kultury - dodał.

Jakie filmy będą wyświetlane?

Białystok, Suwałki, Łomża, Augustów, Mońki, Brańsk, Jedwabne, Grajewo, Sokółka - to tylko niektóre z 16 miejscowości, do których zagości kino. Łącznie odbędzie się 29 projekcji w dniach od 10 lipca do 18 września. Większość z nich stanowią filmy dla dzieci, ponieważ takie było zapotrzebowanie.

- Całe Podlaskie Kino Plenerowe jest bezpłatną rozrywką, nie trzeba kupować żadnych biletów i wydawać pieniędzy. Jeżeli chodzi o liczbę miejsc, to będzie ich więcej, ponieważ nie ma już obostrzeń pandemicznych. Każdy, kto będzie zainteresowany wzięciem udziału to na pewno leżak bądź kocyk będzie zapewniony - podkreśliła Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Do Białegostoku kino zawita 21 sierpnia, gdzie na parkingu przy ul. Kijowskiej o godz. 18.00 grany będzie film "Balerina", a o godz. 20.00 "Narodziny gwiazdy". Stolica Podlasia zakończy Podlaskie Kino Plenerowe 18 września, gdzie na terenie kampusu Politechniki Białostockiej wyświetlony będzie film "Lego przygoda" o godz. 18.00 oraz "Joker" o godz. 20.00.

Oprócz wyżej wymienianych filmów, w różnych podlaskich miejscowościach będzie można obejrzeć także: "W 80 dni dookoła świata", "Pszczółka Maja: mały wielki skarb", "Rock dog", "Moonfall", "355", "Scooby Doo" i "Paddington 2".

Sprawdź dokładny rozkład jazdy kina plenerowego: TUTAJ.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39