Powstał nowy film. Pokaz w Operze

2017.01.19 16:36
"Wolka" to film fabularny, który powstał dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Jego autorem jest Radosław Dąbrowski. W piątek odbędzie się pokaz premierowy filmu.
Powstał nowy film. Pokaz w Operze
Fot: materiały twórcy

Radosław Dąbrowski otrzymał roczne stypendium artystyczne dla młodych twórców na 2016 r. Efektem realizowanego projektu stypendialnego jest krótkometrażowy film fabularny "Wolka". Jego scenariusz oparty jest na tekście Urszuli Krutul i dotyka problematyki więziennej. Film nie mógłby także powstać, gdyby nie dokumentalna praca Kamila Śleszyńskiego.

"Wolka" to próba zmierzenia się ze stereotypem więźnia: degenerata i człowieka pozornie pozbawionego wrażliwości. Opowiada o młodym chłopaku, który po odbyciu wieloletniego wyroku udaje się w podróż pociągiem. Podróż ta staje się okazją do rozmów z nieznajomymi. Przybierają one kształt spowiedzi, rozliczenia się z przeszłością.

Stypendyście zależało na pokazaniu głównego bohatera jako postaci wielowymiarowej i bardzo sugestywnej. Nieprzypadkowo akcja filmu rozgrywa się w przestrzeni przedziału pociągu, który mocno kojarzy się z miejscem przypadkowych spotkań i szczerych zwierzeń. Motyw podróży stanowi istotny element warstwy metaforycznej filmu: podjęcia próby walki o własną pozycję w społeczeństwie, powrotu do życia poza kratami.

Za zdjęcia i montaż filmu odpowiada Bartek Tryzna, a za udźwiękowienie Szymon "EsDwa" Kubas, muzykę napisał Aliaksandr Yasinski. W główną rolę wciela się Karol Smaczny, ale nie mniej wysiłku w wykreowanie wielu postaci włożył Mateusz Trzmiel.

Pokaz premierowy filmu odbędzie się w piątek (20.01) o godz. 18.00 w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wstęp jest wolny.

Zobacz też: "Wolka" - premiera filmu Radka Dąbrowskiego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1118 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39