Powstał nowy magazyn. Przybliży mało znane historie

2018.01.09 13:46
"Sybir" - taki tytuł nosi nowe wydawnictwo Muzeum Pamięci Sybiru. Jego pierwszy numer ukazał się pod koniec 2017 r.
Powstał nowy magazyn. Przybliży mało znane historie
Fot: materiały Muzeum Pamięci Sybiru
Fragment okładki magazynu "Sybir"

Magazyn "Sybir" zajmować się będzie upowszechnianiem wiedzy o losach obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir, informowaniem o kolejnych etapach budowy głównej siedziby Muzeum, a także o dotychczasowej działalności instytucji.

W trzech pierwszych numerach magazynu twórcy pisma będą się starać przedstawiać czytelnikom, jak rozumieją każde z trzech słów tworzących nazwę "Muzeum Pamięci Sybiru". W pierwszym numerze skupiono się na słowie "pamięć".

Co można znaleźć w piśmie? M.in. wywiad z prof. Mikołajem Iwanowem na temat tzw. operacji polskiej. Tym wydarzeniom Muzeum Pamięci Sybiru poświęciło też jedną z wystaw. Warto poznać także opowieść o syberyjskich latach Józefa Piłsudskiego oraz historię Ignacego Ceyzika - mało znanego i kontrowersyjnego Sybiraka, artysty i fałszerza pieniędzy. Nie brakuje także informacji o działalności Muzeum. Autorami tekstów są pracownicy placówki, ale też naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Pamięci Narodowej.

Magazyn "Sybir" trafi do szkół w mieście i bibliotek w regionie oraz szkół w kraju noszących imię Sybiru. Pismo można kupić w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1443 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39