Powstała książka o białostockich pszczołach. Momentami przypomina mroczny kryminał

2024.01.10 11:13
Ukazała się następna publikacja z serii Bioróżnorodność Miasta Białegostoku – „Owady zapylające. Pszczoły Białegostoku”. Jej autorzy odsłaniają przed czytelnikami kolejne tajemnice białostockiej fauny.
Powstała książka o białostockich pszczołach. Momentami przypomina mroczny kryminał
Fot: M. Giedrewicz-Łupińska
„Owady zapylające. Pszczoły Białegostoku”

Projekt „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” jest próbą zbadania zasobów przyrodniczych obszaru Białegostoku, oceną różnorodności gatunkowej i siedliskowej. W poszczególnych częściach cyklu wskazywane są miejsca najbardziej cenne przyrodniczo, a jednocześnie – zagrożenia dla przyrody miejskiej. Zaproszeni przez Miasto Białystok do współpracy naukowcy – wywodzący się głównie z białostockich uczelni, ale nie tylko – w poszczególnych publikacjach poszukują też sposobów ochrony naszej przyrody.

Dziewiąta taka pozycja

W wyniku prowadzonych badań powstała już seria ośmiu publikacji poświęconych przyrodzie Białegostoku. Niedawno ukazała się kolejna, nosi tytuł „Owady zapylające. Pszczoły Białegostoku”. Jest efektem badania różnorodności biologicznej tej grupy owadów na terenie naszego miasta. Do współpracy przy realizacji pozycji zaproszono dr Annę Sobieraj-Betlińską z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr Agatę Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Książka jest wartościowym opracowaniem, zwłaszcza dla każdego pasjonata tych wyjątkowych owadów. Znajdziemy w niej mnóstwo informacji – od morfologii i biologii pszczół, po biofizykę i biologię zapylania roślin. Ukazuje fascynujący świat pszczół, w którym możemy doszukać się zachowań rodem z kryminału, jak na przykład pszczele „kukułki”, zbójców a nawet pszczele niewolnictwo.

Białystok bogaty w pszczoły

W 2021 roku zbadane zostały białostockie łąki kwietne w ramach projektu pt. „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”. Stwierdzono wówczas występowanie 44 gatunków pszczół. Natomiast w granicach całego miasta stwierdzono 120 gatunków, co stanowi 25% krajowego bogactwa gatunków tej grupy owadów. Dla porównania – w Narwiańskim Parku Narodowym i okolicach wykazano 125 gatunków pszczół, co pokazuje, że realizowany w naszym mieście projekt poprawy bioróżnorodności przynosi efekty. Jest to najbardziej obszerne opracowanie, jakie powstało w ramach serii „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”.

Podobnie jak w przypadku pozostałych części z serii, wersja elektroniczna nowej książki będzie dostępna na stronie internetowej Miasta Białystok w zakładce „Gospodarka Komunalna”. Projekt „Bioróżnorodność Białegostoku” łącznie będzie liczył 14 publikacji.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39