Poznaj najbardziej malownicze trasy kajakowe na Podlasiu. Zachwyt gwarantowany

2024.05.31 11:21
Ciepła wiosna trwa w najlepsze, co sprawia, że coraz śmielej zaczynamy myśleć o aktywnych formach spędzania wolnego czasu. Jedną z takich opcji może być wypad na kajaki. Świeże powietrze, kontakt z naturą i relaks - spływ kajakowy łączy w sobie wszystkie te elementy. Dodajmy do tego piękne Podlasie i mamy duet niemal idealny.
Poznaj najbardziej malownicze trasy kajakowe na Podlasiu. Zachwyt gwarantowany
Fot: Pixabay

Kajaki to aktywność idealna dla samotników jak i dla dusz towarzystwa

Spływ kajakowy to dobry pomysł, by spędzić czas w ciszy, z dala od zgiełku miasta. Odpoczynek poprzez aktywność fizyczną podnosi poziom endorfin we krwi, dzięki czemu jesteśmy szczęśliwsi i wypoczęci. Pływanie kajakiem to idealny sport dla osób wolących odpoczynek w pojedynkę, jak i dla tych, którzy preferują towarzystwo najbliższych. Kajaki najczęściej dostępne w wersjach dla jednej, dwóch lub trzech osób.

Poniżej przedstawiamy propozycje na jednodniowy spływ kajakowy różnymi podlaskimi rzekami. Większość z zaproponowanych przez nas tras zajmie od 3 do 5 godzin, w zależności od prędkości wiosłowania.

Rzeka Biebrza

To nieujarzmiona rzeka, która nigdzie nie pędzi – płynie spokojnie. Wiosną rozlewa się poza swoje koryto, przypływa pod domy i lokalne drogi. Mieszkańcy tych terenów żyją zgodnie z jej rytmem i nie próbują regulować jej biegu ani zasięgu rozlewisk. Co roku przylatuje tutaj ogrom ptactwa – Biebrza to jedna z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie.

Biebrza jest rzeką przyjazną dla wszystkich. Spokojnie nada się zarówno dla nowicjuszy jak i bardziej zaawansowanych kajakarzy. Oto przykładowe trasy na jednodniowe wypady. Nasze zestawienie otwiera trasa Wroceń - Goniądz.

Trasa: Wroceń-Goniądz, 12 km

Szlak kajakowy znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i z tego powodu konieczne jest wykupienie kart wstępu do BPN. Koszt biletu normalnego wynosi 8 zł, za ulgowy zapłacimy 4 zł. Kartę wstępu można zakupić również online. W okresie od wiosny do 30 czerwca na odcinku Osowiec-Brzostowo wymagane jest (oprócz karty wstępu) zezwolenie Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego. Podczas spływu grupa może liczyć maksymalnie 25 osób. Na szlakach kajakowych obowiązują zasady ruchu turystycznego określone przez BPN.

Trasa Wroceń – Goniądz to około 12 km. Czas spływu zajmie mniej więcej 3 godziny. Koszt wypożyczenia sprzętu wodnego w miejscowości Wroceń to 50 zł za osobę + transport (cena przy minimum 4 osobach).

Rzeka Narew

Nazywa się ją polską Amazonką, bo podobnie jak ona meandruje, tworząc liczne rozlewiska. Rozdzielają się i ponownie łączą, tworząc niezwykły ekosystem wód, bagien i torfowisk. W czasie wiosennych roztopów potrafią być szerokie na kilka kilometrów. Stają się wtedy doskonałym terenem żerowania dla tysięcy ptaków.

Płynąc wzdłuż brzegu Narwi można poznawać historię i kulturę województwa. Na południu napotkamy prawosławne wsie z drewnianymi cerkwiami, a w okolicach Choroszczy i Tykocina malowniczo położone dwory z okresu Polski szlacheckiej. W przypadku spływów na terenie NPN, należy wykupić bilet wstępu do parku w cenie 5 zł (bilet normalny) lub 2,50 zł (bilet ulgowy).

Trasa: Uhowo – Suraż, 10 km

Na plaży w Uhowie znajduje się wypożyczalnia kajaków dwuosobowych. Koszt wynajęcia na 1 h to 5 zł, a na całą dobę 25 zł. Trasa spływu trwa mniej więcej 2,5 h. Uhowo jest dobrym miejscem dla niezmotoryzowanych. Z Białegostoku jazda pociągiem trwa nieco ponad 20 min.

Rzeka Supraśl

Swoimi spokojnymi wodami oplata miasteczko Supraśl, a potem płynie otwartą doliną przez Puszczą Knyszyńską. Ta trasa to raj dla miłośników zwiedzania Polski w kajaku. Malownicze zakola, łąkowe i leśne tereny wzdłuż jej biegu sprzyjają obcowaniu z przyrodą. Na trasie spływu można napotkać kilka przeszkód: liczne niskie mostki, spiętrzenia wody czy powalone drzewa.

Trasa: Supraśl – Wasilków, 17 km

Jest to krótki, jednodniowy spływ, dedykowany początkującym kajakarzom. Rozpoczyna się w malowniczym Supraślu, nad rzeką o tej samej nazwie. Kończy się w Wasilkowie, skąd mamy 6 minut jazdy pociągiem do Białegostoku. Przykładowa cena za kajak w Supraślu to 80 zł za cały dzień dla 1 osoby, 120 zł za cały dzień - jeśli chcemy płynąć w duecie.

Rzeka Czarna Hańcza

Czarna Hańcza jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych tras kajakowych w kraju. Swój początek ma na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a następnie pośród dzikiej przyrody wiedzie przez jezioro Hańcza i tereny Wigierskiego Parku Narodowego. Od jeziora Wigry wije się serpentyną wśród lasów Puszczy Augustowskiej. Trafia do Kanału Augustowskiego. Warto wspomnieć, że w latach młodości pływał tu Jan Paweł II.

Czarna Hańcza to rzeka o dwóch obliczach. Na początku płynie bardzo szybkim nurtem w otoczeniu lasów z kamienistym dnem, następnie coraz wolniej. Zwęża się, a jej brzegi stają się podmokłe. Dolinę zajmują rozległe torfowiska.

Trasa: Burdeniszki (początek Czarnej Hańczy) – Wysoki Most, 13 km

Przebywając na terenie Wigierskiego Parku Narodowego (również płynąc kajakiem, statkiem, kolejką wąskotorową, rowerem) turyści mają obowiązek posiadania kart wstępu. Koszt wypożyczenia sprzętu wodnego w Burdeniszkach wynosi 50,00 zł od osoby. Cena dotyczy min. 4 osób, (w przypadku 2 osób na tym odcinku koszt spływu wynosi 80,00 zł od osoby, jeśli są 3 osoby 70,00 zł od osoby).

Jest to etap łatwy idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakami. Na tym odcinku rzeka jest bardzo spokojna. Po drodze można spotkać wiele gatunków ptactwa wodnego (kaczki, krzyżówki, czaple siwe).

Rzeka Marycha

Ma swoje źródło w okolicy miejscowości Mikołajówka. Przepływa przez Sejny, a następnie wpada do jeziora Pomorze. Wypływając z jego wód tworzy granicę polsko-litewską. Spływ Marychą najlepiej jest rozpocząć od jeziora Pomorze. Z biegiem rzeki trasa zyskuje na atrakcyjności – Marycha meandruje pośród niesamowitych terenów. Urozmaicenia dodają liczne zagłębienia i jeziora rynnowe.

Trasa: Zelwa - Stanowisko, 16 km

Na trasie spływu strome skarpy oraz powalone drzewa które dodają licznych wrażeń. Spływ kończy się w miejscowości Stanowisko, w pobliskiej odległości trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi. Średnia głębokość wody na tym odcinku wynosi około 0,5 – 1 metr. Sprzęt wodny można wypożyczyć w Burdeniszkach. Koszt 75 zł od osoby, przy grupie minimum 8 osobowej. Trasa spływu leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, dlatego należy posiadać kartę wstępu.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1074 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39