Prace trwały 2 lata. Zabytek znów lśni złotem

2020.09.08 13:27
Po dwóch latach zakończyły się prace konserwatorskie przy zabytkowym ołtarzu w bazylice w Sejnach.
Prace trwały 2 lata. Zabytek znów lśni złotem
Fot: WUOZ w Białymstoku

Dobiegły prace konserwatorskie przy ołtarzu w bazylice sejneńskiej. W ich ramach, po szczegółowych badaniach stratygraficznych, wykonano oczyszczenie ołtarza, usunięto przemalowania i zabrudzenia, wzmocniono mury, tynki, płaskorzeźby oraz elementy dekoracyjne.

Konserwacji poddano też XVIII-wieczne barokowe tabernakulum. Jak podał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, prace z jednej strony zabezpieczyły je przed dalszą destrukcją, z drugiej - przywróciły mu pierwotne wartości artystyczno-estetyczne. Tabernakulum zostało zdezynfekowane, oczyszczone a ubytki - uzupełnione. Partie złocone zrekonstruowano.
 
Odnowione zostały także obrazy znajdujące się w ołtarzu głównym - "Nawiedzenie NMP" (XVIII/XIX w.) i "Ukrzyżowanie" (XVIII w.). Służby konserwatorskie przypominają, że dzieła wymagały oczyszczenia, uzupełnienia brakujących fragmentów gruntu oraz zabezpieczenia przed niszczeniem. Prace przywróciły im pierwotne wartości artystyczno-estetycznych. 

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków dwukrotnie (w 2019 i w 2020 r.) wsparł parafię w prowadzonych pracach konserwatorskich, przyznając na ten cel dotacje. 

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach został zbudowany w latach 1610-1619 w stylu późnorenesansowym. W późniejszym czasie do kościoła został dobudowany kompleks zabudowań klasztornych, które ukończono w 1706 r. W latach 1760-1779 dokonano przebudowy kościoła w stylu baroku wileńskiego. Podczas przebudowy świątyni zmieniono orientację kościoła. Wówczas ołtarz główny został przestawiony i obrócony o 180 stopni, dokonano też przeróbki szczytu. 

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1229 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39