Prace z Białegostoku w telewizji. Są też prezentowane w Chinach i Nowym Jorku

2016.09.17 13:56
W TVP Kultura będą prezentowane wybrane prace z Kolekcji II, gromadzonej przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Białostockie prace można także obejrzeć na wystawie w białoruskim Mińsku.
Prace z Białegostoku w telewizji. Są też prezentowane w Chinach i Nowym Jorku
Fot: materiały Galerii Arsenał
"Mały Fiat 126p. Pomnik lat 90." Volodymyra Kuznetsova - jedna z prac prezentowana w TVP Kultura

Na Kolekcję II składają się prace artystów polskich i zagranicznych powstałe po 1989 r. Pozyskiwane one były od początku lat 90., czyli od momentu powołania na stanowisko dyrektorki instytucji Moniki Szewczyk. Pełni ona również funkcję kuratorki zbioru. Budowany w sposób świadomy i konsekwentny zbiór liczy obecnie 242 dzieła - 155 artystów polskich, 32 artystów zagranicznych, 3 kolektywów artystycznych z Polski, 2 zagranicznych kolektywów artystycznych. Są to prace malarskie, rzeźbiarskie, wideo, instalacje i fotografie.

Kolekcja w telewizji

3 października 2016 r. planowana jest w TVP Kultura emisja pierwszego odcinka z cyklu "Którędy po sztukę?". Program składający się z 10 odcinków tym razem dedykowany jest Kolekcji II. O wybranych 10 pracach opowiedzą krytycy sztuki i kuratorzy, m.in. Stach Szabłowski i Monika Szewczyk.

- Gdy zgłosili się do nas przedstawiciele TVP Kultura, którzy chcieli nakręcić cykl programów prezentujący prace znajdujące się w Kolekcji II, nie trzeba mnie było długo przekonywać, by zgodzić się na udział w projekcie - przyznaje Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Galeria Arsenał jest marką samą w sobie. Dodatkowo na antenie telewizyjnej będzie można obejrzeć wybrane dzieła, które są zgromadzone w Białymstoku. To dowód na to, że wszystko, co ważne w kulturze, nie dzieje się tylko w Warszawie.

Arsenał będzie prezentowany w telewizyjnym cyklu po Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak w Krakowie. Miasto Białystok wsparło realizację projektu kwotą 85 tys. zł, 15 tys. przekazała Galeria Arsenał.

Kolekcja budowana od lat 90.

Kamil Kopania, prezes zarządu Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, zwraca uwagę, że Kolekcja II jest unikatowa w skali kraju.

- Ta kolekcja jest budowana od lat 90. XX w. Przez ćwierćwiecze udało się stworzyć zbiór, który funkcjonuje w szerszej świadomości - podkreśla.

Prace z Kolekcji II są ciągle prezentowane na miejscu, czyli w Białymstoku. Ponadto są w ciągłym ruchu - w różnych ośrodkach na całym świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Chinach i Nowym Jorku.

Kopania wylicza, że Kolekcja II budowana była w oparciu o kilka idei. Po pierwsze, od początku skupiała się na artystach z regionu. Po drugie, konsekwentnie wybierano do niej prace młodych artystów, którzy byli na początku swojej artystycznej drogi. Wreszcie po trzecie, zawiera prace artystów zagranicznych - z Europy Wschodniej i Zachodniej oraz innych części świata. Zawsze była silnie nastawiona na kraje byłego bloku socjalistycznego.

W skład Kolekcji wchodzą różnorodne prace - malarstwo, rysunek, instalacje czy wideo. Dotykają one również wielu tematów, np. historii Polski, życia społecznego, zmian zachodzących w polityce i gospodarce czy kwestii estetyki.

Kolekcja w ruchu

Monika Szewczyk, dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku i kuratorka Kolekcji II, informuje, że teraz wybrane prace ze zbioru są prezentowane w Mińsku. Do 4 października można oglądać wystawę "To nic ważnego, to tylko sztuka..." w Galerii Sztuki Współczesnej Ў.

- Staramy się szukać dla Kolekcji II nowego kontekstu - mówi Monika Szewczyk.

Przypomina też o cyklu "Niedziela z Kolekcją", w ramach którego w każdą niedzielę - w czasie ekspozycji wystaw - prezentowane są filmy z Kolekcji II. Udział w projekcjach jest bezpłatny.

A już 6 października w Arsenale zostanie otwarta nowa wystawa - "Będzie lepiej i coraz lepiej?" Marii Rubersz. Będzie to prezentacja wybranych prac Kolekcji II.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1243 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39