Pracownik spadł z rusztowania - został przewieziony pod dom, gdzie zmarł. Są zarzuty

2022.08.11 11:03
W ubiegłym tygodniu na posesji w Szczuczynie doszło do wypadku - pracownik spadł z rusztowania. Ryszard C. zamiast udzielić mu pomocy - przewiózł go autem pod dom i porzucił na trawniku, przez co nieumyślnie spowodował śmierć.
Pracownik spadł z rusztowania - został przewieziony pod dom, gdzie zmarł. Są zarzuty
Fot: Pixabay / Zdj. ilustracyjne

Prokuratura Rejonowa w Grajewie nadzoruje postępowanie przeciwko Ryszardowi C. podejrzanemu o nieumyślnie spowodowanie śmierci.

Do zdarzenia doszło 4 sierpnia na terenie posesji w Szczuczynie (powiat grajewski) podczas wykonywania prac budowlanych przy remoncie domu jednorodzinnego. Jak ustaliła prokuratura, doszło wówczas do upadku pokrzywdzonego z rusztowania i utracie przez niego przytomności.

Podejrzany Ryszard C. nie udzielił pomocy pokrzywdzonemu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak informuje prokuratura, Ryszard C. następnie przewiózł pokrzywdzonego swoim samochodem do jego miejsca zamieszkania, gdzie porzucił na trawniku przed domem, przez co nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego.

Zostały mu postawione zarzuty z art. 162 § 1 k.k.: kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a także z art. 155 k.k.: kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jednak w rozumieniu art. 11. § 1., który mówi, że "ten sam czyn może stanowić tylko jedno przestępstwo", podejrzany zostanie skazany za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. Wówczas sąd wymierza karę na podstawie przepisu przewidującego karę najsurowszą, co nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu innych środków przewidzianych w ustawie na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia.

"Sąd Rejonowy w Grajewie postanowieniem z dnia 5 sierpnia 2022 roku uwzględnił wniosek Prokuratora Rejonowego w Grajewie o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, jednakże sąd zastrzegł, iż środek ten ulegnie zmianie pod warunkiem złożenia nie później niż w ciągu 14 dni od dnia wydania postanowienia, poręczenia majątkowego w kwocie 20 000 złotych. Prokurator sprzeciwił się zmianie środka zapobiegawczego" - przekazała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży.

To już kolejny śmiertelny wypadek na budowie w regionie. Zobacz także: Prokuratura prowadzi śledztwo ws. śmiertelnego wypadku w Grajewie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1305 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39