Prawykonanie "Koncertu na klarnet i orkiestrę" Jarosława Mamczarskiego

2023.04.07 12:44
W piątek (14.04) w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku odbędzie się koncert, podczas którego melomani usłyszą prawykonanie utworu "Koncert na klarnet i orkiestrę" Jarosława Mamczarskiego.
Prawykonanie "Koncertu na klarnet i orkiestrę" Jarosława Mamczarskiego
Fot: Materiały prasowe

Kompozycja powstała na przełomie 2022 i 2023 roku na specjalne zamówienie Opery i Filharmonii Podlaskiej (dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca).

Wykonawcami będą: wirtuoz klarnetu Jean-Marc Fessard oraz Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Podczas koncertu melomani usłyszą także "Pierwszą Rapsodię na klarnet i orkiestrę" Claude’a Debussy’ego oraz kompozycje Paula Dukasa ("Uczeń Czarnoksiężnika") i Richarda Straussa ("Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała" op. 28).

Jarosław Mamczarski to kompozytor urodzony w 1974 r. Jego utwory wykonywane są na festiwalach muzyki współczesnej w Polsce (Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Moderna) oraz w Europie i USA przez renomowanych solistów (m.in. Karolina Brachman - sopran, Szymon Krzeszowiec - skrzypce, Bartłomiej Duś - saksofon, Jan Kotula - kontrabas, Jan Bokszczanin - organy) oraz zespoły (Orkiestra Symfoniczna NOSPR, Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski, Chór Filharmonii Śląskiej). Domeną twórczości Jarosława Mamczarskiego jest muzyka elektroniczna, łączona z elementami improwizacji na instrumentach tradycyjnych. Koncert na klarnet i orkiestrę, którego prawykonanie usłyszymy 14 kwietnia w Białymstoku, przeznaczony jest na tradycyjne instrumenty orkiestry symfonicznej, ze współcześnie uwypukloną rolą perkusji i instrumentów dętych blaszanych.

Solista wieczoru, Jean-Marc Fessard, prowadzi międzynarodową karierę zarówno w muzyce kameralnej oraz jako solista w towarzystwie prestiżowych zespołów (Orkiestry Symfonicznej w Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Baku, Gdańska, Orkiestry Narodowej Polskiego Radia, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Czeskiej, Zagrzebskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Kameralnej w Wallonie, Elysee, Ebene oraz Wieniawski Kwartet). Jest zaangażowany w tworzenie muzyki współczesnej, dedykowano mu wiele utworów. Nagrał około 30 płyt CD, które regularnie otrzymują doskonałe recenzje w prasie. Jego nagranie poświęcone francuskiemu kompozytorowi, Allain’emu Gaussin’owi, otrzymało prestiżową nagrodę "Grand Prix de l’Académie Charles Cros". Jest autorem książki pt.: "The Evolution of the Clarinet" poświęconej historii klarnetu.

Koncert odbędzie się w piątek (14.04), o godz. 19:00 w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 w Białymstoku.

REPERTUAR Opery i Filharmonii Podlaskiej - kwiecień

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1795 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39