REPERTUAR Opery i Filharmonii Podlaskiej - kwiecień

dodane dnia: 2023-03-28 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-04-01 - 2023-04-30
MET LIVE IN HD
G. VERDI, FALSTAFF

Scena Kameralna OiFP | ul. Odeska 1
1.04 | godz. 18:30


W sobotę, 1 kwietnia – jedna z trzech kwietniowych transmisji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Falstaff G. Verdiego to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. W inscenizacji Roberta Carsona wystąpi plejada gwiazd operowej sceny, z Michaelem Vollem w roli tytułowej na czele. To pierwszy występ tego barytona w operze Verdiego na scenie Met. W trzy sprytne kobiety dręczące Falstaffa wcielą się: sopranistka Ailyn Pérez jako Alice Ford, sopranistka Jennifer Johnson Cano jako Meg Page i mezzosopranistka Marie-Nicole Lemieux jako Pani Quickly, zaś w roli młodej pary, Nannetty i Fentona, ujrzymy sopranistkę Herę Hyesang Park i tenora Bogdana Volkova. Orkiestrę Met poprowadzi Maestro Daniele Rustioni.

Dyptyk wielkanocny

Duża Scena OiFP | ul. Odeska 1
1.04 | godz. 19:00
2.04 | godz. 18:00
5.04 | godz. 19:00


W kwietniu (1, 2 i 5.04) na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie można zobaczyć ostatnie w tym sezonie spektakle „Dyptyku wielkanocnego”. To widowisko w reżyserii Michała Znanieckiego, łączące współczesne dzieło oratoryjne „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego z arcydziełem operowego naturalizmu – „Cavalleria rusticana” Pietra Mascagniego. W roli Lucii – diva operowa o międzynarodowej sławie Małgorzata Walewska. - Misterium ma w sobie coś niezwykłego i to przedstawienie również – pisze w recenzji Krzysztof Korwin-Piotrowski (ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego). - Pomysł z tiulem w funkcji półprzezroczystej kurtyny sprawia, że to, co obserwujemy na scenie, jest metaforyczne, jakby nie z tego świata. (...) Wspaniale brzmiał chór, przygotowany przez dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Violettę Bielecką. Znakomicie dyrygował Włoch Massimiliano Caldi. Przygotował orkiestrę perfekcyjnie do zagrania dzieła „Via Crucis”, a z muzyki Mascagniego wydobył całe piękno, melodyjność i dramatyzm.

Franz Lehár, WESOŁA WDÓWKA

Duża Scena OiFP | ul. Odeska 1
28.04 | godz. 19:00
29.04 | godz. 19:00
30.04 | godz. 18:00


W ostatni weekend kwietnia na Dużej Scenie zagości uwielbiana przez publiczność operetka „Wesoła Wdówka”. Zaliczane do klasyki repertuaru operetkowego dzieło, w polskiej wersji językowej, autorstwa Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego, w przekładzie Michała Znanieckiego. Operetka Franza Lehára opowiada o perypetiach tytułowej wdówki – Hanny, obywatelki wymyślonego Księstwa Pontevedry, bajecznie bogatej, dzięki spadkowi po mężu – bankierze. W tytułowej roli - Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik. Spektakle będą grane do czerwca 2023 r.

KONCERT SYMFONICZNY

Sala koncertowa ZSM | ul. Podleśna 2
14.04 | godz. 19:00


Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jacek Błaszczyk– dyrygent
Jean - Marc Fessard - klarnet

Program:

C. Debussy – Pierwsza rapsodia na klarnet i orkiestrę
J. Mamczarski – Koncert na klarnet i orkiestrę
P. Dukas – Uczeń Czarnoksiężnika – prawykonanie
R. Strauss – Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała op. 28

KONCERT KAMERALNY

Trio Lontano

Sala koncertowa ZSM | ul. Podleśna 2
21.04 | godz. 19:00


Trio Fortepianowe Lontano

Anna Maria Kamińska – fortepian
Paweł Polak- skrzypce
Grzegorz Vytlacil - wiolonczela
Program:

A. Malawski – Trio fortepianowe
K. Dombek – Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (prawykonanie)
F. Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe c-moll op. 66

MET LIVE IN HD
R. STRAUSS, KAWALER Z RÓŻĄ

Scena Kameralna OiFP | ul. Odeska 1
15.04 | godz. 17:55


Trzy gwiazdy operowej sceny w trzech głównych rolach w inscenizacji komedii Straussa. Sopranistka Lise Davidsen zadebiutuje na scenie Met w roli Marszałkowej, zaś mezzosopranistka Isabel Leonard – w roli Oktawiana. Partnerować będzie im sopranistka Erin Morley w roli Zofii. Bas Günther Groissböck powróci do Met jako Baron Ochs. Na scenie zobaczymy również Markusa Brücka w roli ojca Zofii, Pana von Faninala. Orkiestrę poprowadzi Simone Young. Reżyseruje Robert Carsen.
MET LIVE IN HD

T. BLANCHARD, CZEMPION

Scena Kameralna OiFP | ul. Odeska 1
29.04 | godz. 18:55


Bas-baryton Ryan Speedo Green wciela się w młodego boksera Emile’a Griffitha, który pnie się po szczeblach sportowej kariery, zaś bas-baryton Eric Owens pojawi się na scenie jako starsza wersja bohatera, prześladowana przez wydarzenia z przeszłości. Dwóm śpiewakom partnerować będą sopranistka Latonia Moore jako Emelda Griffith, w roli matki Griffitha, skłóconej z synem, oraz mezzosopranistka Stephanie Blythe, jako właścicielka baru Kathy Hagan.

AUDYCJA MUZYCZNA - PORANEK MŁODEGO MELOMANA (W ZACZAROWANYM ŚWIECIE RODZINY FLETÓW)

Dolne foyer OiFP | ul. Odeska 1
22.04 | godz. 10:00 i 12:00 (spotkania familijne)


Kontakt z kulturą przez duże „K” dla uszek przez małe „u”. Muzyczny Poranek prowadzony jest przez profesjonalnych muzyków orkiestrowych, którzy dzięki nieszablonowemu podejściu zamienią koncert z wykładem w niezapomnianą przygodę. Przy dźwiękach prawdziwych instrumentów i innych magicznych przedmiotów – które zagoszczą dla Państwa dzieci – poprzez wspólną zabawę, wykreujemy nasz muzyczny świat. Świat, w którym instrumenty żyją i oddychają, mają swoje rodziny, a czasem i problemy, na które razem poszukamy rozwiązań. Zajęcia prowadzi Kinga Szmigulska: muzyk i mama – członkini Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku – oboistka, edukatorka muzyczna, miłośniczka sztuk wszelakich z muzyką na czele, dzieci i ich fantastycznego świata; pełna niespożytej energii wielbicielka kreatywności.960 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39