Prezydent Białegostoku obiecuje wsparcie podczas panującej epidemii

2020.03.11 13:03
Prezydent Białegostoku zapewnia wsparcie oraz pomoc podczas zamknięcia szkół. Zabezpieczone środki z budżetu miasta zostaną przeznaczone na pomoc dla szpitali. Wszystkie imprezy miejskie zostały odwołane.
Prezydent Białegostoku obiecuje wsparcie podczas panującej epidemii
Fot: Angelika Dorf
Prezydent Tadeusz Truskolaski apeluje o zachowanie rozsądku

W środę (11.03) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał listy do dyrektorów szkół z prośbą o podjęcie niezbędnych działań, które mogą ograniczyć możliwość zarażenia się koronawirusem.

Zalecił rezygnację z wycieczek szkolnych i wyjść poza szkołę. Niewskazane są odwiedziny w internatach oraz bursach szkolnych, a przerwy międzylekcyjne uczniowie powinni spędzać w szkole.

- "Zasadne jest także tymczasowe zawieszenie (do odwołania) wynajmu sal w szkołach i zwolnienie najemców z opłat na ten czas" - tak pisze w liście do dyrektorów.

Prezydent jednak nie wszystko może

Prezydent tłumaczył, że nie może wydać nakazu zamknięcia placówek oświatowych. Gdyby jednak okazało się, że w Białymstoku potwierdzono choć jeden przypadek zarażenia koronawirusem, to wtedy będzie mógł apelować do wszystkich szkół o zamknięciu.

Chwilę po wypowiedzi prezydenta Białegostoku, minister edukacji wydał rozporządzenie nt. zamknięcia wszystkich szkół na 2 tygodnie licząc od poniedziałku (więcej:Wszystkie szkoły, przedszkola zamknięte - decyzja rządu).

Badania na miejscu

Tadeusz Truskolaski uważa, że powinna być możliwość zbadania się dla osób, które są w stanie podwyższonego ryzyka.
- Kuriozalne jest to, że wszystkie próbki trzeba wozić do Warszawy - powiedział prezydent.

Apeluje do mieszkańców Białegostoku o zachowanie rozsądku i spokoju, ponieważ wszystkie działania mają charakter prewencyjny oraz prosi, by ważne sprawy odłożyć na inny termin.

Poinformował również o tym, że w budżecie miasta są zabezpieczone środki finansowe na pomoc dla szpitali.

Rodzice, którzy będą nieobecni w pracy ze względu na obowiązek opieki nad dzieckiem w domu otrzymają zasiłki.

Wszystkie imprezy miejskie, które podlegają pod prezydenta miasta zostały odwołane. Część organizatorów sama podjęła decyzje o ich odwołaniu lub przełożeniu.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

928 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39