Prezydent ogłosił: Marszałek-senior z Podlasia. Premierem Morawiecki.

2023.11.06 20:29
Prezydent RP Andrzej Duda w wygłoszonym orędziu ogłosił komu zostanie powierzona misja tworzenia nowego rządu oraz funkcja marszałka-seniora Sejmu.
Prezydent ogłosił: Marszałek-senior z Podlasia. Premierem Morawiecki.
Fot: Gov.pl
Andrzej Duda - prezydent RP

Przypomnijmy - dokładne zasady oraz terminy, w jakich po wyborach tworzy się nowy rząd określa Konstytucja RP. Obok przepisów istnieje także zwyczaj parlamentarny, tradycja i na tę powołał się prezydent Andrzej Duda, wskazując na przyszłego premiera Mateusza Morawieckiego - lidera zwycięskiej partii, czyli Prawa i Sprawiedliwości.

Wedle powyborczych obliczeń Morawiecki może jednak mieć poważne problemy z utworzeniem rządu, ponieważ w jego koalicji znajduje się 194 posłów, natomiast dotychczasowa opozycja czyli PO, PSL, Polska 2050 oraz Lewica owych "szabel" posiada 248. Zwykła większość to 231 mandatów w 460-osobowym Sejmie.

Marszałek senior z Podlasia

13 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Prezydent RP zdecydował, że ma je poprowadzić Marek Sawicki - jeden z najstarszych wiekiem posłów oraz najbardziej doświadczony, jeśli chodzi o staż parlamentarny. Andrzej Duda nazwał go "człowiekiem dialogu i współpracy".

Sawicki pochodzi z Podlasia, a dokładniej z miejscowości Sawice, znajdującej się pomiędzy Drohiczynem, a Sokołowem Podlaskim. Administracyjnie jest to jednak teren województwa mazowieckiego.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1070 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39