Prezydent Truskolaski o braku funduszy: "Rząd woli dać pieniądze na budynek marszałka"

2020.12.09 16:34
Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych przekaże do województwa podlaskiego 182 mln zł. Jednak niektóre gminy oraz miasto Białystok zostały pominięte. Prezydent zgłaszał 12 projektów - żaden z nich nie został uwzględniony.
Prezydent Truskolaski o braku funduszy: "Rząd woli dać pieniądze na budynek marszałka"
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok
Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Zastrzeżenia prezydenta

Projekty zgłaszane przez miasto Białystok do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały pominięte. Gminy z województwa podlaskiego m.in. Korycin i Kulesze Kościelne, również nie otrzymają rządowego wsparcia.

– Nie dostaliśmy ani złotówki, chociaż Fundusz Inwestycji Lokalnych miał być przeznaczony na inwestycje, które są strategiczne dla rządu i mają też strategiczny charakter dla lokalnej społeczności – informuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Uważa on, że w rozdysponowaniu funduszy jest brak transparentności zasad ich przekazywania, a samorządy, które krytykują rząd - są pomijane.

– Czy strategicznym projektem dla rządu i lokalnej społeczności jest remont budynku przy ul. Skłodowskiej 14 należącego do Urzędu Marszałkowskiego? Zamiast na budowę sal gimnastycznych dla dzieci niepełnosprawnych, rząd woli dać pieniądze na budynek marszałka. To tak ma wyglądać sprawiedliwy podział pieniędzy na walkę z kryzysem spowodowanym pandemią? - pyta prezydent.

Miasto Białystok zgłosiło 12 projektów do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Żaden nie otrzymał wsparcia.

Fundusz COVID-19

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest programem skierowanym do samorządów, które szczególnie zostały dotknięte pandemią COVID-19. Podczas pierwszej fali zakażeń, fundusze były przydzielane regionom algorytmicznie, dzięki temu wszystkie gminy w Polsce otrzymały wsparcie.

Teraz, aby jednostki samorządu mogły dostać fundusze musiały złożyć wniosek o środki na konkretną inwestycję. W Polsce samorządy otrzymają łącznie 12 mld zł, z czego województwo podlaskie prawie 182 mln zł.

Miasto Białystok nie dostanie jednak żadnego wsparcia pomimo, że złożyło wnioski na m.in. przebudowę 12 ulic osiedlowych oraz budowę ścieżek rowerowych w centrum miasta, budowę sal gimnastycznych w 2 szkołach specjalnych, budowę hali sportowej przy V LO, prace remontowe w VI LO, rewitalizację Parku Plany i Bulwarów Kościałkowskiego, modernizację i przebudowę ogrodzenia zespołu pałacowo-ogrodowego Branickich. Kwota wszystkich zadań, o które starało się miasto wynosiła 111 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

751 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39