Proekologiczne Podlasie. Gminy inwestują w fotowoltaikę i kolektory

2021.02.24 08:05
Kolejne gminy otrzymały dotacje z funduszy europejskich na panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Dzięki nim szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie ponad 9 tys. ton.
Proekologiczne Podlasie. Gminy inwestują w fotowoltaikę i kolektory
Fot: Pixabay

Kolejne umowy

We wtorek (23.02) marszałek Artur Kosicki podpisał umowy z Radosławem Dobrowolskim burmistrzem Supraśla i Wojciechem Cybulskim wójtem gminy Dobrzyniewo Duże, na sfinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

- Dziś podpisujemy następne umowy na odnawialne źródła energii. To 2,5 mln zł na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Powstanie z tego tytułu około 150 instalacji, z których będą korzystać mieszkańcy Supraśla i gminy Dobrzyniewo Duże - powiedział marszałek.

Jedną z głównych zalet odnawialnych źródeł energii jest czystsze powietrze w okolicy. Ponadto, produkowana energia wykorzystywana będzie na własne potrzeby mieszkańców.

Odnawialne źródła energii dla Supraśla

W Supraślu zostanie zamontowanych 74 paneli fotowoltaicznych oraz 26 instalacji hybrydowych, czyli paneli fotowoltaicznych wraz z kolektorami słonecznymi.

- Już po raz trzeci będziemy przystępowali do unijnego projektu z odnawialnych źródeł energii. Teraz otrzymaliśmy niemal 1,3 mln zł dofinansowania, a cały projekt będzie się zamykał w 2 mln zł. Powstanie 100 instalacji fotowoltaicznych na dachach mieszkańców gminy Supraśl. Bardzo się cieszymy z otrzymanych środków, ponieważ czysty prąd to zdrowie i oszczędność – stwierdził burmistrz Supraśla.

75 mikroinstalacji w Dobrzyniewie Dużym

W gminie Dobrzyniewo Duże zostanie zakupionych 75 mikroinstalacji, z czego część będą stanowić instalacje hybrydowe co oznacza, że na przynajmniej 29 budynkach mieszkalnych zostaną zamontowane równocześnie kolektory i instalacje fotowoltaiczne.

- Z ramienia gminy mogę powiedzieć, że wielokrotnie korzystaliśmy z takich dotacji. Będziemy także dalej walczyć o ochronę środowiska dla naszych mieszkańców – podkreślił Wojciech Cybulski.

Obie inwestycje będą kosztować 3,9 mln zł z czego dofinansowanie przyznane z funduszy europejskich to ponad 2,5 mln zł. W całym programie ze środków unijnych skorzysta w sumie 50 podlaskich gmin, które łącznie zyskają ponad 600 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz blisko 2,8 tys. sztuk instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie ponad 9 tys. ton.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

951 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39