Program "Senior +". Trwa przyjmowanie dokumentów

2018.11.29 11:35
Cały czas powiększa się populacja starszych osób, którymi trzeba się zaopiekować. Dlatego potrzebne są m.in. Dzienne Domy i Kluby "Senior +". Samorządy ponownie mogą ubiegać się o pieniądze na ich utworzenie lub sfinansowanie działania.
Program "Senior +". Trwa przyjmowanie dokumentów
Fot: pixabay.com

"Senior +" - nowe rozdanie

Gminy, powiaty i samorządy województw po raz kolejny mogą składać oferty w otwartym konkursie nowej edycji wieloletniego programu "Senior +".

Do wzięcia są ponownie dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów "Senior +". W pierwszym przypadku dofinansowanie wynosi maksymalnie 300 tys. zł. Natomiast na utworzenie klubów dla seniorów można dostać 150 tys. zł dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80% całkowitego kosztu realizacji zadania.

Warto wiedzieć jednocześnie, że dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie przekroczy 40% całkowitego kosztu związanego z zaplanowanym przedsięwzięciem.

Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu "Senior +" jednostki z rożnych szczebli samorządu terytorialnego uzyskują miesięcznie nie więcej niż 300 zł dotacji. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie "Senior +" może być dofinansowane kwotą do 200 zł miesięcznie.

Dokumenty należy składać do 4 stycznia do godziny 16.00. Oferta musi być wypełniona i złożona w generatorze ofert, który dostępny jest na stronie www.senior.gov.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 28 lutego.

Trzeba też uwzględnić to, że w nowej edycji programu dofinansowane będą jedynie projekty "jednoroczne", tj. realizowane i zakończone wyłącznie w roku 2019.

Zajęcia oraz posiłki i pomoc

Ogólnie celem programu, który potrwa do 2020 roku, jest doprowadzenie do tego, żeby starsze osoby aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym. Z kolei Dzienne Domy oraz Kluby "Senior +" to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego.

W 2018 r. - na realizację programu - rząd przeznaczył 80 mln zł. Taką samą kwotę zapisano w projekcie budżetu na 2019 rok.

Tylko w tym roku powstanie ok. 300 nowych placówek. Natomiast na koniec ubiegłego roku funkcjonowało 240 Dziennych Domów i Klubów "Senior +", które oferowały starszym osobom ponad 6,2 tys. miejsc.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39